BANJALUKA, U Republici Srpskoj je tokom 2010. godine zabilježen postepeni oporavak privredne aktivnosti, a bruto društveni proizvod iznosio je 8,306 milijardi KM, što je rast od 0,8 odsto u odnosu na 2009. – rekao je ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević.
Kovačević je nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta RS, na kojoj je razmatran Izvještaj o stanju u privredi za 2010. godinu, rekao da je u RS prošle godine bilo 447 388 zaposlenih i 145 343 nezaposlenih, te da je prosječna neto plata iznosila 784 marke.
On je dodao da je stopa rasta industrijske proizvodnje iznosila pet odsto. Ostvaren je izvoz u vrijednosti 2,177 milijardi, a uvoz od 4,053 milijardi KM, odnosno pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 53,7 odsto.
Kovačević je naglasio da se trend ekonomskog rasta nastavlja i u prvom i drugom kvartalu 2011. godine.
“U prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period lani, BDP je zabilježio pozitivnu stopu rasta od 1,6 odsto, u oblastima vađenja rude i kamena od 25 odsto, a u prerađivačkoj industriji od 8,9 odsto”, rekao je Kovačević.
Ministar je rekao da Međunarodni monetarni fond za 2011. i 2012. godinu predviđa rast ekonomije BiH po stopi od 2,2 odsto.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da sindikat traži povećanje plata u granama u realnom sektoru u kojima je iskazan rast proizvodnje, jer nisu povećavane četiri godine.
Ona je dodala da pokazatelj privrednog stanja Savezu sindikata daje za pravo da traži povećanje plata i isplatu starih dugovanja poslodavaca, koja iznose 800 miliona KM.
Prema njenim riječima, učešće i porast prosječne plate nije odraz stanja u realnom sektoru.
Govoreći o izmjenama Krivičnog zakona kojima bi se propisale kazne za poslodavce koji ne isplaćuju radnike, Mišićeva je rekla da je ovaj zahtjev Saveza sindikata opravdan, jer se radi o svjesnom neisplaćivanju plata pojedinih poslodavaca.
“Smatramo i da će svi ozbiljni poslodavci u RS kojima je u interesu opstanak biznisa biti za to da se neodgovorni poslodavci kažnjavaju, jer se na taj način smanjuje i nelojalna konkurencija”, rekla je Mišićeva.