VLAŠIĆ, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je danas da je jedan od najrealnijih potencijalnih izvora finansiranja BiH, koji će pomoći u odbrani od posljedica globalne ekonomske krize, “stend baj” aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, od koga bi se, kako je naveo, moglo povući oko milijardu KM.
Kozarić, koji učestvuje na današnjem ekonomskom savjetovanju o temi “Mjere za ublažavanje uticaja globalne ekonomske krize na ekonomiju BiH” na Vlašiću, rekao je novinarima da će predstavnici MMF-a boraviti u BiH od 13. do 27. aprila i da će se tada pregovarati o ovom aranžmanu.
“Ne bi trebali propusititi tu šansu. Moramo ispuniti uslove za postizanje aranžmana – restrikcija javne potrošnje, redukcija budžeta, ograničavanje rasta plata u javnom sektoru, a što su vlade i najavljivale na svim nivoima. Očekujem da će naći snage da ispune uslove i da krenemo dalje”, rekao je Kozarić.
On je istakao da će aranžman sa MMF-om otvoriti BiH i vrata Svjetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke i komercijalnih banaka u regionu, te dodao da je preduslov dobijanja kredita i to da se njim ide u investicioni ciklus.
Kozarić je ocijenio da bi druga dva izvora finansiranja u periodu recesije mogla da budu dalja privatizacija državnih firmi, naročito u telekomunikacionom i energetskom sektoru, kao i mogućnost da država izdaje hartije od vrijednosti, koje bi kupovali potencijalne investitori.
Pomoćnik ministra finansija i trezora BiH Vlatko Dugandžić istakao je da aranžman sa MMF-om ne donosi samo finansijsku korist, već je i signal investitorima da će fiskalna politika biti pod kontrolom i da je makroekonomski okvir zemlje zdrav.
“Dosadašnje mjere, koje su vlade preduzimale, su temelj za pregovore sa MMF-om, kao i buduće fiskalne politike”, istakao je Dugandžić.
Direktor Ekonomskog instituta u Sarajevu Anto Domazet istakao je da aranžman sa MMF-om nema smisla i da neće pomoći izlasku iz recesije, ukoliko se prethodno dublje ne uđe u ključne probleme u ekonomskoj, socijalnoj i političkoj sferi u BiH.
“Uslovi su za dobijanje kredita su dosta zahtjevni, tu je i visok procenat smanjenja javne potrošnje. Iako se govori pohvalno o ovom aranžmanu, ako se prethodno ne učine dublje reforme, ne mislim da će on, i pored kreditnih povoljnosti, donijeti nešto dobro”, rekao je Domazet. SRNA