SARAJEVO, Nervoza na finansijskom tržištu u BiH se smiruje i u posljednja dva dana bilo je više štediša koji su svoj novac vratili u banke nego onih koji su podigli depozite, potvrdio je juče Kemal Kozarić, guverner Centralne banke (CB) BiH.
Kozarić kaže da ne zna koliki je sada iznos ukupnih depozita koje su građani podigli iz banaka.
“Za komercijalne banke je dobro što se povjerenje građana vraća, ali mislim da povjerenje treba da bude obostrano i da banke ne posežu za povećanjem kamatnih stopa i troškova, nego da poštuju povratak povjerenja svojih depozitara”, kazao je Kozarić.
On izražava nadu da će se prilike na finansijskom tržištu vratiti u normalne tokove.
“Likvidnost banaka je zadovoljavajuća, imamo više od milijardu KM viška iznad obavezne rezerve, što je veoma veliki iznos. Ukoliko bude potrebno ići ćemo i na dalje sniženje stope obavezne rezerve”, dodao je Kozarić.
Iako ograničenih mogućnosti, CB BiH će, prema Kozarićevim riječima, preduzeti još jednu mjeru za sprečavanje uticaja finansijske krize – ukinuće obvezne rezerve za dotok kapitala na kreditne linije koje dolaze iz inostranstva.
“Ovu mjeru predložiću na sjednici Upravnog odbora CB 30. oktobra kako bismo omogućili bankama da nastave s kreditirajem građana i privrede. To činimo jer se bojimo da naša privreda možda neće moći da nastavi neke projekte koje je počela, a građani da finansiraju svoje investicije”, dodao je Kozarić.
Uticaj krize na region
Finansijska kriza se osjeća i u regionu centralne i istočne Evrope i još nije moguće sagledati njene krajnje posljedice, zaključili su učesnici međunarodne konferencije o perspektivama bankarstva i sistema platnog prometa u srednjoj i jugoistočnoj Evropi u Sarajevu.
Predstavnici centralnih banaka regije, bankari i eksperti iz oblasti bankarstva, izrazili su optimizam da će regija, ali i cijeli svijet, izaći iz krize, ali da će sasvim sigurno to iziskivati nova pravila i više odgovornosti.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.