BON, Zahvaljujući skraćenom radnom vremenu, izbjegnuta su masovna otpuštanja radnika u Njemačkoj. Radnici su dio plate dobijali od firme, dok im je razliku isplaćivala država.
U Njemačkoj je, zbog globalne recesije, ukupan broj nezaposlenih na kraju 2009. godine dostigao 3,28 miliona, ali su masovna otpuštanja radnika ipak izbjegnuta zahvaljujući uvođenju skraćenog radnog vremena. U međuvremenu je država počela da gasi tu vrstu programa pa Nijemci strahuju od novih otkaza, jer je taj privremeni metod omogućio preduzetnicima da samo premoste dvije najteže krizne godine, prenosi “Dojče vele”.
Novca za ovakve programe više nema, s obzirom na to da dugovi države dostižu nekoliko desetina milijardi evra. Njemačka je trenutno zadužena sa 1.200 evra po glavi stanovnika, a zaduženja i dalje rastu.
Prema podacima Saveznog zavoda za tržište rada, Njemci sve više strahuju za svoju egzistenciju, a broj nezaposlenih u zemlji je tokom proteklog mjeseca povećan za 60.000.
U njemačkom Institutu za budućnost i posao, smatraju da prognoze nisu toliko crne, jer broj nezaposlenih u narednom periodu ne bi trebalo da bude veći od četiri miliona.
“U maju smo imali milion i po mjesta sa skraćenim radnim vremenom. U međuvremenu ih imamo jedan milion. Dakle, pola miliona mjesta sa skraćenim radnim vremenom je ukinuto, ali broj nezaposlenih nije značajno porastao”, ocjenio je saradnik Instituta, Hilmer Šnajder.
Šnajder je rekao da “zato i postoji nada da se ovakav trend ni u ovoj godini neće mnogo promjeniti, iako će mjesta sa skraćenim radnim vremenom tokom ove godine biti postepeno ukinuta.
Njemačko tržište rada tokom prošle godine nije mnogo ugrozio ni pad privrednog rasta. Zbog pada privrednog rasta od pet odsto, bez posla je ostalo tek 200.000 zaposlenih, komentarišu u njemačkom Institutu za budućnost i posao.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.