NJUJORK – Slom na tržištima kriptovaluta produbio se ove nedjelje, pošto su se glavni igrači borili sa likvidacijama, zamrzavanjem povlačenja sredstava, obustavom trgovanja – i, barem u jednom slučaju, intervencijom spasavanja.
Kripto-broker Voyager Digital u petak je objavio obustavu trgovanja, depozita i povlačenja, dok je BlockFi, veliki zajmodavac digitalnih sredstava, dobio podršku berze FTX US sa mogućnošću da bude i kupljen.
Obje kompanije su narušene nevoljama Three Arrows Capitala, kripto-hedž fonda kojem je ove sedmice sud na Britanskim Djevičanskim ostrvima naložio likvidaciju i koji je u Njujorku podnio zahtjev za zaštitu od bankrota u skladu sa Poglavljem 15 američke regulative.
U međuvremenu, kripto-tržišta su oslabila, što je samo dodatno doprinijelo padu koji je izbrisao oko dva biliona dolara tržišne vrijednosti i ostavio učesnike na tržištu da uznemireno dočekaju dugi vikend uoči Dana nezavisnosti (Četvrti jul).
“Počeo sam da mislim da su domine prestale da padaju sredinom juna. Sumnjam da će do utorka ujutro biti još loših vijesti, iako ne bih davao konkretna predviđanja”, rekao je Aaron Brown, kripto investitor i deo Bloomberg Opinion tima.
Veliki dio nedavnih problema sa likvidnošću u industriji potiče od problema u kompaniji Three Arrows, koja je pretrpjela značajne gubitke nakon velikih “bullish” ulaganja na sve, od bitkoina do lune, dijela ekosistema Terra čija je implozija u maju izazvala veliki grč na tržištu.
Osnovan 2012. od strane Zhua Sua i Kylea Daviesa, bivših trgovaca Credit Suissea, Three Arrows je postao simbol ekscesa industrije tokom prošlogodišnjeg rasta, stvorivši polugu (engl. leverage) koja se pokazala destruktivnom kada se stanje na tržištu preokrenulo, prenosi Blumberg Adria.
Puni obim njihovog uticaja na industriju sada počinje da dolazi do izražaja: Blockchain.com i Deribit, mjenjačnice kripto-derivata, ove nedjelje su potvrdili da su među povjeriocima koji su tražili likvidaciju Three Arrowsa. Portparol Blockchain.coma rekao je da je on takođe uključen u tekuće istrage aktivnosti kompanije Three Arrows, koju je centralna banka Singapura ukorila zbog lažnih informacija.
“Kripto je industrija u nastajanju, ali se razvila intenzivna konkurencija među pružaocima usluga koji se bore za biznis”, rekao je Alex Felix, izvršni partner u CoinFundu.
Kyle Samani, suosnivač i upravljački partner Multicoin Capitala, rekao je da postoji potreba za odgovarajućim propisima i transparentnošću i da bi se industrija trebalo udružiti kako bi zaštitila kupce.
Izvršni direktor Voyagera Stephen Ehrlich rekao je da je potrebno dodatno vreme da se istraže strateške alternative, čemu teži i Celsius mreža, koja je takođe zaustavila povlačenje sredstava. Sam Bankman-Fried, koji je djelovao kao zajmodavac poslednje instance za industriju, ranije je odbio zahtev za spasavanje od strane Celsiusa, rekao je obavješteni izvor.
“Ovo je bila izuzetno teška odluka, ali vjerujemo da je ispravna imajući u vidu trenutne tržišne uslove”, rekao je Ehrlih.
Voyager je, nakon vijesti od petka, pao za čak 43 odsto na trgovanju u Sjedinjenim Američkim Državama, što ga čini jednom od najlošijih kripto-akcija. Sa sjedištem u Njujorku, Voyager nudi trgovinu kriptovalutama, dobijanje nagrada za držanje određenih kriptovaluta i proizvode na bazi prinosa.
Prošlog mjeseca, Voyager je izdao obavještenje o neizvršenju obaveza Three Arrowsa, za zajam vrijedan otprilike 675 miliona dolara. Aktivno se bavi oporavkom od kripto-hedž fonda, uključujući u to i proces likvidacije po nalogu suda na Britanskim Djevičanskim ostrvima. Dobio je kreditnu liniju od Alameda Researcha, Bankman-Friedove firme. Blic
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Svasta magla se razbila balon izduvao…
Firma kad propadne akcionari mogu nesto naplatiti od prodaje starog zeljeza a od kripta nema nista.
Firma kada propadne, mnogi ne dobiju ništa.
Masta i zeljaza brzom zaradom na nicemu se ne prodaje. Gdje su oni eksperti sto pljuju po “starcima” koji ne razumiju nove tehnologije (magle)?
Za razliku od naših preduzeća, koji kada jednom padnu, to postane vječito stanje, kriptovcalute idu gore-dolje i obrnuto.