BANJALUKA – Krajina osiguranje Banjaluka ostvarila je u devet mjeseci ove godine poslovni gubitak od 1,17 miliona maraka, što je za skoro milion maraka lošiji rezultat u odnosu na isti period 2018. godine, ali je istovremeno znatno povećala premiju za oko 1,1 miliona KM, pokazuje posljednji kvartalni finansijski izvještaj.
Prihodi su iznosili 2,96 miliona maraka i za 260.000 maraka su manji nego u prva tri kvartala prošle godine dok su rashodi ostali na istom nivou i iznose nešto preko četiri miliona maraka.
Najveći dio prihoda imali su od premije za neživotna osiguranja i to 2,45 miliona maraka. Kada je riječ o rashodovnoj strani 2,6 miliona KM su iznosili troškovi sprovođenja osiguranja.
Goran Bobar, direktor preduzeća kaže za CAPITAL da pojedini indikatori ukazuju da ova osiguravajuća kuća ide putem oporavka.
Najbolji pokazatelj, dodaje on je premija koja je prošle godine iznosila 2,6 miliona maraka dok za deset mjeseci ove godine ona iznosi 3,7 miliona KM.
„Smanjili smo broj radnika u režiji a povećali broj radnika u prodaji. Očekujem da će u junu naredne godine društvo isplivati iz minusa i pozitivno poslovati“, uvjeren je Bobar.
Sunovrat “Krajina-osiguranja” počeo je nakon što su krajem 2015. godine kroz dokapitalizaciju kada su njegovi većinski vlasnici postali Amerikanci indijskog porijekla Naven Agarval i Gupta Nete.
Njih dvoje su od samog preuzimanja počinili niz nezakonitosti zbog čega su konstantno bili pod nadzorom Agencije za osiguranje RS, Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) RS, Inspektorata RS i MUP-a, koji je podnio i izvještaje o zloupotrebi položaja i pranju novca.
Preduzeće je jedno vrijeme bilo i pod vanrednom upravom, a nakon što je KHOV Aggarwalu i Gupti Neete zabranila pravo glasa na Skupštini akcionara, upravljanje ovim društvom preuzela je Investiciono-razvojna banka RS kao najveći pojedinačni akcionar.
Trenutno se u Parizu vodi arbitražni spor a indijski državljani traže odštetu od 30 miliona dolara.
CAPITAL: D.T.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Šta radi Agencija za osiguranje i IRB ?Mogu od svojih prekobrojnih i dobro plačenih “stručnjaka” jednog savjesnog postaviti u Krajina osiguranje da kontroliše svaku isplatu. Za pola godine eleminisalo bi se negativno poslovanje. Direktor Bobar od nas radnika sa terena preuzima pazar u kešu, a ne znamo gdje završava. Ovo zarazno stanje nekontrolisanog trošenja koje je uvela Mila Gromilič se samo nastavilo. Upravni odbor sastavljen od nižerazrednih činovnika iz IRB-a pojma nemaju o ničemu iz osiguranja niti se njih šta pita. Tek savjetnik koji se predstavlja kao profesor Ekonomskog fakulteta je totalno zalutao u osiguranje. Zato to treba odavde rastjerati ili Krajinu ugasiti, jer samo služi pojedincima da namire sebe