“Povećanje nije beznačajno i može imati uticati na niz pozicija. Trebalo bi da utiče na rast ostalih plata, a ako ne utiče, nećemo imati onaj ekonomski efekat koji se očekuje“, pojasnio je Krajišnik.
On je dodao da su odnosi među platama jako važna dimenzija i da bi trebalo da rast minimalca utiče na rast ostalih plata.
“Mi smo zemlja niskih dohodaka i povećanje plata je neminovno ako želimo da sačuvamo radnu snagu, odnosno ekonomski potencijal zemlje. Penzije treba da rastu i zbog socijalne dimenzije, ali one se i usklađuju prema kretanju prosječne plate, tako da je sasvim korektno to povećanje od 11 odsto“, rekao je Krajišnik.
On je istakao da rast plata i penzija neće imati negativan uticaj na ekonomska kretanja.
“Naprotiv, rast plata i penzija može podržati domaću tražnju, a ona će biti značajan izvor ekonomsog rasta u ovako teškom globalnom okruženju“, naveo je Krajišnik u Јutarnjem programu RTRS-a.
Krajišnik je rekao da je 2023. godina bila teška u ekonomskom i finansijskom smislu, na šta je uticalo nepovoljno međunarodno okruženje, relativno visoka inflacija na koju se nije moglo uticati internim mjerama, težak pristup finansijskim tržištima, usporavanje ekonomije, smanjenje narudžbi iz inostranstva i pad industrijske proizvodenje.
“To je dosta uspješno prebrođeno, posebno u finansijskom smislu i smislu stabilnosti javnih finansija“, rekao je on.
RTRS
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Znači teorija Dekana Ekonomskog Fakulteta u Banja Luci znači ovako:
-Ako je jedan čovjek imao minimalnu platu od 700 KM, a drugi radio na složenijem poslu i ima platu od 1.000 KM, kad je Vlada RS svojom odlukom naredila da se ovom prvom plata poveća na 900 KM, gazda te firme će reći, ja ću i ovom što ima platu od 1.000 KM isto tako povećati platu za 200 KM ( iako ga Vlada nije natjerala na to )- iz nekog nepoznatog razloga, kojeg prvi put susrećemo u ekonomskoj teoriji.
A ni slučajno se neće desiti situacija :
-da će taj isti gazda ( kakvih ima hiljade u RS ) kada mu Vlada ( koja nije smanjila stope doprinosa i poreze na plate ), a nametnula odluku o povećanju minimalca – poveća i cijenu svojih usluga i robe – čime će opet doći do inflacije cijena na makroekonomskom nivou, što dalje implicira, da će onaj kome je minimalac porastao sa 700 KM na 900 KM, kupovna moć ostati približno ista kao i prije povećanja ili će se minimalno povećati, a onaj kome je plata bila i ostala 1.000 KM, će se realna plata i kupovna moć smanjiti.
Ovo je samo predizborna igranka, kao da se pokaže da se vodi računa o narodu. Boli njih đon kako je ovima sa stvarnim minimalcem (bez isplate ostatka plate u koverti, ali bez doprinosa i penzionog).