BANJALUKA – Kratkoročne obaveze „Elektrokrajine“ na kraju prošle godine prevazilaze su tekuću imovinu ovog preduzeća za čak 144,3 miliona KM, otkrili su revizori.
U revizorskom izvještaju „Elektrokrajine“ za 2023. godinu navedeno je da ovaj indikator ukazuje na postojanje potencijalnih problema vezanih za nemogućnost servisiranja tekućih obaveza preduzeća u toku redovnih operativnih aktivnosti kroz naplatu potraživanja u dogovorenim rokovima i iznosima.
„Uprava preduzeća smatra da preuzima sve neophodne mjere vezane za normalno i kontinuirano obavljanje operativnih aktivnosti“, ističe se u izvještaju.
Takođe, u izvještaju je navedeno da su ukupna bruto potraživanja od kupaca na kraju 2023. iznosila 193,9 miliona maraka.
„Ukupna ispravka vrijednosti potraživanja iznosi 179,2 miliona maraka i predstavlja 92,4 odsto ukupne bruto vrijednosti potraživanja od kupaca“, ističe se u izvještaju.
Direktor „Elektrokrajine“ Dragan Čavić kaže za CAPITAL da to u suštini nisu kratkoročne obaveze iako imaju taj karakter.
„Radi se o obavezama koje je „Elektrokrajina“ prije mog dolaska, u čitavom nizu godina, stvorila po osnovu neizmirenih obaveza za faktursanu energiju od strane Matičnog preduzeća. To su potraživanja od raznih subjekata – bolnica, vodovoda, firmi u stečaju koja nisu naplaćena. „Elektroprivreda“ insistira da se napravi reprogram tih obaveza, ali mi na to ne možemo pristati jer su te obaveze kod nas otpisane zbog zastare“, rekao je Čavić.
Kazao je da je taj problem u kompletnom sistemu, ne samo u „Elektrokrajini“.
„To je trebalo solidarno da otpišu sve članice holdinga u svom pripadajućem dijelu. To se jednostavno prenosilo iz godine u godinu. Sad postoji tendencija da se to čisti, ali to je za nas nemoguće“, kazao je on.
Iako su prethodnih godina isplaćivali visoke otpremnine za dobrovoljni odlazak iz preduzeća, kako bi smanjili broj radnika, „Elektrokrajina“ je na kraju 2023. imala 1.332 radnika, odnosno osam više nego godinu ranije.
Čavić kaže da su oni jedina elektrodistribucija koja ima manje zaposlenih nego što ima sistematizovanih radnih mjesta.
„Kada sam došao na poziciju direktora zatekao sam 1.908 radnika. Taj broj smo smanjili za oko 600. I zadržali smo se na broju koji je ispod sistematizovanih radnih mjesta jer nemamo dovoljno novca za isplaćivanje plata. Sve koje smo zaposlili su radnici koji su nam neophodni“, kazao je Čavić.
CAPITAL: M. LJ.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nema dividende a u Doboju ima .
Kako to ???
U Banjaluci minus a u Doboju plus 40 miliona ?
Traziti smjenu uprave i rukovodstva. Ovi ce odvesti firmu koja ima monopol u stecaj. Kad ovo ne moze poslovati, kako bi vodili bilo sta drugo. Eto elektrodboj ista vrsta firme a vidite koja razlika? Ovi jedni daju dividende, a ovi u minusima. Nije svacije vodu nosit. Samo smjena da dodju sposobni ljudi, smjena uorave, nadzornih odbor, direktora svega.
Sta reci, sve menadzeri , hvale sebe, rezultati nista. Kad ste culi da elektrodoboj sebe hvali? A ovi, srp okrenuli sebi, sve njima i rade tako