BEOGRAD, Program podrške privredi biće nastavljen i u narednoj godini, jer su, prema računici koju sam upravo dobio od Misije MMF, oni učestvovali u rastu bruto društvenog proizvoda Srbije sa 40 odsto – istakao je u četvrtak potpredsjednik Vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić.
Dinkić je, ujedno, potvrdio da će Vlada Srbije obezbijediti sredstva da se i, nakon oktobra, nastavi subvencionisanje privrede i stanovništva. To će biti ugrađeno i u rebalans, dok će sredstva za subvencije u narednoj godini biti sastavni dio budžeta za 2011. godinu.
– Od 1,5 odsto koliko će biti ovogodišnji rast BDP, čak 0,6 odsto je doprinos mjera subvenciija na kredite za privredu i stanovništvo i zato namjeravamo da sa njima nastavimo sve dok Srbija značajnije ne ubrza rast. Nastavljamo i u idućoj godini – zaključio je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomije.
Kredite za likvidnost, inače, ove godine uzelo je ukupno 11.000 preduzeća i, na taj način, doprinijelo sopstvenoj likvidnosti prilivom od preko 800 miliona evra. Najviše je malih – 8000, slijede srednja preduzeća – 1.100, kao i 400 velikih firmi. Banke su odobrile i 672 subvencionisana kredita za investicije. Dugoročne pozajmice se, uglavnom, koriste za povećanje kapaciteta. Dio privrede je zahvaljujući ovim povoljnim pozajmicama podigao i vrijednost sopstvenog izvoza. U svakom slučaju, da nije bilo kratkoročnih pozajmica čije kamate plaća država, trenutno aktuelna lista od oko 70.000 blokiranih pravnih lica bila bi značajno duža.
Kako kažu u poslovnim bankama, interesovanje za subvencionisane pozajmice za privredu i građanstvo ne jenjava. Naročito za kratkoročne, za kupovinu obrtnih sredstava, za likvidnost i za izvoz.
Savjet iz Njemačke
Kako je u četvrtak otkrio Dinkić, kolege iz Ministarstva ekonomije Njemačke ovih dana su mu rekle da u jednom trenutku nisu poslušali savjet MMF da prekinu programe podrške privredi i time održali zaposlenost u najtežem dijelu krize, a blago su i odmrzli plate u javnom sektoru.
– Poslije posjete Njemačkoj sam još više ubijeđen da su predlozi koje dajem oni koji Srbiji trebaju – kazao je Dinkić.
Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić ranije je predložio povećanje plata i penzija u oktobru za oko 4,5 odsto, pomoć od po 5.000 dinara za penzionere sa penzijama manjim od 30.000 dinara i 14 milijardi dinara za programe podrške privredi i oporavku od krize. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gospodina Dinkica delimicno mogu podrzati i to u sledecem: Smatram da je najugrozenija kategorija penzionera ona do 15 hiljada dinara i da bi oni trebalo dobiti 10 hiljada dinara, dok oni izmedju 15-20 hiljada po 5 hiljada 20-25 hiljada po 2,5 hiljade dinara jednokratne pomoci. Svi ostali penzioneri koji imaju vise od 250 evra penzije mogu solidno da zive. Sto se tice odmrzavanja plata, smatram da bi prosvetnim radnicima trebalo povecati zarade za 25% od oktobra,( ne zaboravite dve cinjenice 1. Lajbnic je jednom rekao *Dajte nam u ruke pravo vaspitanje i mi cemo za manje od jednog veka izmeniti karakter Evrope*, to govori o znacaju obrazovnog sistema,gde danasnja skola (barem deklarativno u Srbiji nije samo obrazovna institucija, vec i VASPITNA) za dalji proces reformi koje moraju poceti vec u ovoj godini u srednjim strucnim skolama, koje ce regrutovati novu radnu snagu za privredu.
2. U svo postovanje prema vozacima GSP Beograd i odgovornosti koje imaju prema putnicima, nedopustivo je da oni sa 3.stepenom imaju vece zarade od profesora sa 7. stepenom strucne spremnosti. Pored toga svaki vozac GSP Beograd ima beneficirani radni staz od 2 meseca na svaku godinu.Gde su tu prosvetni radnici, kojima su vezane ruke, i koliko je isprebijanih profesora bilo u poslednjih nekoliko godina, sto od frustriranih roditelja, sto od dece koja su upisana *preko veze* u skole, koje realno ne mogu zbog svojih mentalnih ogranicenja da pohadjaju, a o nekom uspehu njihovom i prelaznim ocenama nema ni govora. Da ne pominjemo druge kategorije zaposlenih u javnim preduzecima sa 7. stepenom strucne spreme u Parking Servisu, Beogradskim pijacama gde referent za naplatu pijacnine sa srednjom skolom ima duplo vecu platu od srednjoskolskog profesora.
Smatram da sve pocinje od reforme obrazovanja. Za vreme diktatora Milosevica, cija deca nisu nista zavrsila i tata ih je ohrabrivao da vrede vise od drugih, jer je stvorio privatne fakultete gde je trebalo platiti i doci da budes vidjen, a na ispitu bi jedino mogao da padnes ako kojim slucajem padnes sa stolice pa te odvedu u bolnicu i ne uspes da otvoris usta, kako bi makar sta *nalupetao*, i profesor na tim privatnim fakultetima ti upisao ocenu. Smatram da je najveci problem u obrazovnom sistemu Srbije nastao kroz PRIVATIZACIJU VISOKOG OBRAZOVANJA.