BANJALUKA, Procjenjuje se da je BiH izgubila 1,5 milijardi maraka zbog “pranja novca”, osnivanja fiktivnih kompanija i utaje poreza.
Izjavio je ovo na Globalnoj konferenciji o korupciji u Kuvajtu zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Ilija Filipović.
– Pranje novca u BiH posljedica je organizovanog kriminala, korupcije, zloupotrebe položaja i ovlašćenja, falsifikovanja službenih isprava, svih oblika prevara, poreskih utaja, upada u kompjuterski sistema… – naveo je Filipović.
Naglasio je da BiH, radi efikasnijeg suzbijanja kriminala i korupcije, mora prilagoditi krivično zakonodavsto evropskim standardima i ojačati institucije.
– Nažalost, BiH se, u poređenju sa zemljama iz EU i okruženja, dosta kasno počela baviti sprečavanjem pranja novca i finansiranja terorizma – rekao je Filipović.
Prema podacima Tužilaštva BiH, od 2004. do 2007. godine u BiH je “oprano” 182.443.595 maraka. Samo od utaje poreza za tri godine buyet je oštećen za više od 22 miliona maraka.
Predsjedavajući zajedničke bezbjednosno-obavještajne komisije za nadzor rada Obavještajno-bezbjednosne agencije Mirko Okolić rekao je da su tačni podaci da je u BiH u proteklih nekoliko godina “opran” ogroman novac.
– Istina je da BiH i zakonskom regulativom i operativnim mjerama kasni u sprečavanju svih oblika korupcije, međutim, stvari u ovoj oblasti se kreću u pravom smjeru i u narednom periodu očekujemo efikasniju borbu protiv utaja poreza, pranja novca i organizovanog kriminala – rekao je Okolić.
Malverzacije
Prema istraživanjima Državne agencije za istrage i zaštitu kriminalci novac najčešće “peru” trgovinom vrijednosnih papira, prebacivanjem novca iz preduzeća na račune građana, kao i kroz ugovore o poklonu. Porijeklo novca se prikriva često tako što strani državljani donose veće količine novca i predaju ga građanima. Glas S.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.