BERLIN – Više od milion radnih mjesta je ugroženo zbog krize u koju je zapala njemačka automobilska industrija, koja je već decenijama kičma njemačke privrede.
U njemačkim automobilskim koncernima ima 388.000 zaposlenih, u fabrikama koje proizvode auto-dijelove ili opremu radi 332.000 ljudi, a u prodavnicama i radionicama za popravku automobila još oko 470.000, podaci su Međunarodnog automobilskog instituta u Nirtingenu.
Najugroženiji je “Opel” kojem prijeti mogućnost bankrota ukoliko bankrotira matični koncern u SAD “General Motors”. Stručnjaci upozoravaju da čak i ako “Opel” dobije državnu garanciju od milijardu evra, nije sigurno da će preživjeti, jer ako “General Motors” propadne, teško je zamislivo da će pogoni u Njemačkoj nastaviti da rade po visokoj cijeni. Njemački stručnjaci ističu i da za stanje u kojem se našao “Opel” 80 odsto odgovornosti snosi američki “General Motors”.
Poslije “Opela” najugroženiji proizvođač automobila u Njemačkoj je “Ford”, takođe s američkim “zaleđem”. Njemačku auto-industriju ugrožava i kriza u Evropi. Tako bi kriza u francuskim koncernima “Renault” i “Peugeot” ugrozila na hiljade radnih mjesta u njemačkim fabrikama koje za njih proizvode dijelove. Te kompanije su, ukazuju njemački eksperti, do sada dobro prošle jer proizvode manja, i dalje tražena vozila. Razloga za zabrinutost, kako se navodi, ima i BMW. Sada se pokazuje kao nepovoljno to što je taj koncern proteklih godina više polagao na lizing nego na klasičnu prodaju vozila.
U dobroj situaciji za sada su u Njemačkoj i dalje “Volkswagen” i “Porsche”, ali stručnjaci smatraju da je naivno očekivati da će bilo koji proizvođač automobila u Evropi ostati pošteđen posljedica krize koja je počela u SAD.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.