PODGORICA, Finansijska kriza će vjerovatno smanjiti broj banaka na crnogorskom tržištu, dok će Crnogorska komercijalna banka (CKB) iz te krize izaći ojačana, izjavio je novi direktor te institucije Džordž Bobvoš.
“U Crnoj Gori nema prostora za tako veliki broj banaka i teško će opstati u kriznim vremenima one koje nemaju jakog strateškog partnera ili majku banku”, kazao je Bobvoš..
CKB bi, najavio je, za manje od pola godine mogla da otvori svoje kreditne linije, ali je naglasio da to zavisi od cijene zajmova i mjera Centralne banke Crne Gore (CBCG), za koje smatra da su stroge i konzervativne.
“Takav pristup jeste u interesu bankarskog sistema, ali je zbog toga kredit izuzetno skup, tako da se često ne isplati ni davati ni uzimati zajmove. Kamatna stopa u Crnoj Gori kreće se od 15 do 20 odsto, a u Sjedinjenim Američkim Državama, na primjer, je nula”, rekao je Bobvoš.
On smatra da bi Vlada i CBCG trebalo da vode politku koja bi omogućila jeftinije kreditiranje, predlažući rješavanje problema u građevinarstvu i turizmu.
Predložio je da država subvencionira izgradnju ili prodaju stanova, što bi građevinarima omogućilo da završe započete projekte,a građanima da rješe stambeno pitanje.
U tom bi slučaju, naveo je, trebalo da se koriguje cijena stambenog kvadrata i da država garantuje za takve projekte.
U Crnoj Gori posluje 11 banaka i sve su u privatnom vlasništvu, dok je CKB sa više od milijardu depozita najveća.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.