Kriza evrozone uzrokovaće sporiji privredni rast Crne Gore

PODGORICA, Premijer Crne Gore Igor Lukšić rekao je danas da bi turbulencije u zemljama evrozone mogle rezultirati sporijim privrednim rastom pa čak i recesijom u Crnoj Gori.

U intervjuu za američku novinsku agenciju AP Lukšić je rekao da njegova Vlada, ipak, neće napustiti evro kao svoju valutu, uprkos zabrinutostima da bi kriza u zemljama evrozone mogla nanijeti štetu privredi Crne Gore.

“Mislim da je vezivanje crnogorske ekonomije za evro mnogo bolja opcija nego avantura štampanja vlastite valute”, rekao je Lukšić.

On je dodao da ne vjeruje da će doći do raspada evra niti da će njegova zemlja sa oko 650 000 stanovnika zapasti u ekonomsku krizu kao Grčka, iako se obje oslanjaju u velikoj mjeri na turizam i strana ulaganja.

Lukšić predviđa za narednu godinu rast bruto društvenog proizvoda (BDP) od 2,5 odsto.

“Daleko smo od toga da smo samozadovoljni i ne možemo reći da je kriza iza nas”, rekao je Lukšić, dodajući da je trenutni spoljni dug zemlje oko 44 odsto BDP-a.

On je dodao da je glavni razlog za zabrinutost činjenica da bi ogranci stranih banaka u Crnoj Gori mogli prestati da daju zajmove.

“Naš bankarski sektor oslanja se na banke koje su većinom iz EU”, rekao je Lukšić.

Međutim, neki ekonomski analitičari u Crnoj Gori su pesimisti u vezi sa opstankom evra i upozoravaju da bi raspad evrozone mogao imati teške posljedice po Crnu Goru.

“Najgori scenario je u slučaju haotičnog napuštanja evra, nakon čega bi se Crna Gora mogla naći u beznadežnoj situaciji”, rekao je Milenko Popović, profesor sa privatnog Mediteran univerziteta u Podgorici.

Crna Gora preuzela  je evro kao valutu 2002. godine. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts