BEOGRAD, Preko 70 odsto zaposlenih posjetilaca Virtualni dana karijere iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine na pitanje da li u kompanijama u kojima rade osjećaju krizu je izjavilo, da kriza itekako utiče na kompaniju u kojoj rade- pokazuju rezultati prvog regionalnog istraživanja o tržištu zapošljavanja sprovedenog tokom oktobra u tri susjedne zemlje.
Direktan uticaj krize na život najviše zaposlenih (ili njihovih partnera) osjetilo je kroz smanjenje plate ili gubitak posla. U odnosu na susjede, u Srbiji se najmanje pribjegavalo smanjenju plata kao mjeri za borbu protiv krize. U Srbiji je to osjetila jedna trećina ispitanika, u Bosni i Hercegovini 46 odsto dok je ovaj problem u Hrvatskoj osjetilo čak više od polovine ispitanika. Kompanije u regionu su pokušale da prebrode krizu i kroz zamrzavanje novog zapošljavanja (ovu mjeru su najviše osjetili zaposleni u Hrvatskoj, 44 odsto), zamrzavanje plata, smanjenje budžeta pojedinih sektora i manja izdvajanja za edukaciju. Zaposleni su svjesni krize i zbog toga najviše njih ne očekuje u ovoj godini povišicu, ni napredovanje, a postoji strah od gubitka radnog mjesta (u Srbiji i Bosni i Hercegovini je taj procenat niži od 40 odsto, dok od ovoga strahuje čak polovina ispitanika iz Hrvatske).
Oko četvrtina trenutno nezaposlenih u Srbiji i Hrvatskoj je posao izgubila zbog ekonomske krize, dok je kriza uzrok gubitka posla za oko 14 odsto trenutno nezaposlenih ispitanika iz Bosne i Hercegovine. U sve tri zemlje najveći procenat nezaposlenih posao traži do dvije godine, što se poklapa s periodom početka krize.
Da li ekonomska kriza prolazi? Građani BiH najveći pesimisti.
Uprkos zvaničnim ocjenama, učesnici istraživanja smatraju da kriza još nije prošla. U Srbiji najviše zaposlenih misli da će kriza proći za godinu do dvije a skoro trećina ih smatra da će njihova poslovna budućnost biti bolja za manje od godinu dana. U Hrvatskoj rezultati pokazuju gotovo isto. Sa druge strane, ispitanici iz Bosne i Hercegovine su, po ovom pitanju, najveći pesimisti. Naime, u 39 odsto ispitanika iz Bosne i Hercegovine smatra da će kriza trajati više od dvije godine, a čak 27 odsto ih smatra da se njihova poslovna budućnost neće bitno mijenjati.
U Srbiji i BiH je najbolje raditi u državnim firmama, Srbi sami svoje gazde
Kada je riječ o vlasništvu kompanije, i zaposleni i nezaposleni ispitanici najmanje žele da rade za kompanije u domaćem vlasništvu. Tako, svaki treći zaposleni ispitanik iz Bosne i Hercegovine bi želio bi da radi u kompaniji u državnom vlasništvu dok to isto želi svega jedna petina zaposlenih ispitanika iz Hrvatske. Zanimljivo, u poređenju sa drugim državama, ispitanici u Srbiji su najspremniji za pokretanje sopstvenog posla.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.