BERLIN, Privredna i finansijska kriza će do kraja godine dovesti do gubitaka društvenog blagostanja i pada životnog standarda u vrijednosti od oko 250 milijardi evra.
Kako su izračunali stručnjaci Nemačkog instituta za privredna istraživanja (DIW), to za svakog od 82 miliona građana znači štetu od 3.000 evra u ovoj godini.
Ova računica je napravljena povodom sutrašnje godišnjice bankrotstva američke investicione banke Limen Braders koje se smatra početkom najteže poslijeratne finansijske i privredne krize u zapadnim zemljama.
Stručnjaci DIW-a su ocijenili da bi do privredne krize svakako došlo, ali da ona ne bi bila ni izbliza tako teška da nije došlo do sloma finansijskih sistema. Naglašeno je da bi isti efekat imao i krah neke druge velike, širom svijeta aktivne banke, ne samo Limen Bradersa.
I u Njemačkoj bi, da nije bilo finansijskog kraha, privredna kriza bila blaža. U ovoj godini još bi bio zabilježen privredni rast, a tek bi naredne, 2010. godine došlo do lakog pada bruto društvenog proizvoda.
Njemačka vlada i dalje računa da će pad BDP u ovoj godini iznositi oko šest odsto. Ekonomisti su svoje prognoze donekle izmijenili, te zbog vidnih znakova oporavka njemačke privrede očekuju smanjenje od oko četiri odsto.
Njemački institut predviđa i da će njemačka privreda najranije 2011. početi da proizvodi približno isto kao prije krize, kada još nije bilo poremećaja u svjetskoj i domaćoj potražnji.
Ekonomisti su upozorili njemačku vladu da, kada oporavak privrede postane stabilan, ne pokušava prerano da radi na konsolidaciji državnog budžeta, jer bi to moglo ponovo da ugrozi tek započeti privredni rast.