PEKING, Kineska ekonomija se oporavlja od krize. Procjene su da će ovu godinu treća po veličini privreda svijeta završiti sa rastom od 8,3 odsto. Ključno je to što su svoju ekonomiju prilagodili krizi i okrenuli se domaćem tržištu, kažu stručnjaci.
Oporavak kineske ekonomije je u zamahu. Procjene su da će ovu godinu treća po veličini privreda svijeta završiti sa rastom od 8,3 odsto. Ključno je to što su svoj model ekonomskog rasta odmah prilagodili krizi i okrenuli se domaćem tržištu, kažu stručnjaci.
Ono što valja ne treba mjenjati, jasni su kineski zvaničnici, koji ne prekidaju stimulativne mjere pokrenute krajem prošle godine. Paket vrijedan 586 milijardi dolara itekako je pomogao.
Državne banke velikodušno pozajmljuju novac za javne radove. Industrijska proizvodnja u novembru bila je 19,2 odsto.
Najproduktivniji su rudnici uglja, čeličane, petrohemija, energetika i autoindustrija.
Šeng Lajun iz Nacionalnog zavoda za statistiku Kine je rekao da industrijska proizvodnja raste iz mjeseca u mjesec, što ohrabruje, i dodao je da se pad izvoza uveliko smanjio u novembru, jer raste potražnja u svijetu.
Za mnoge je, ipak, utopija najava kineske vlade da će program podsticanja ekonomije omogućiti otvaranje 24 miliona radnih mjesta.
Analitičari kažu da je sve realno, jer je Kina u prvih deset mjeseci već premašila godišnji plan i zaposlila devet i po miliona ljudi. Sada posebno žele da podstaknu potrošnju i privatna ulaganja, koji su ključni za dalji privredni rast.
“Biće veoma teško sačuvati raniji vrtoglavi rast strane tražnje i investicija. Potrebna nam je stabilna domaća tražnja”, naglasio je Šeng.
Zato na sve načine, poreskim olakšicama i subvencijama, podstiču građane da kupuju male automobile i kućnu opremu. Na udaru je posebno tržište nekretnina, jer su cijene stanova previsoke za većinu kineskih porodica.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.