VAŠINGTON, Ministri finansija i šefovi centralnih banaka Grupe G7 industrisjki najrazvijenijih zemalja svijeta ocijenili su da je svjetska ekonomija vjerovatno prošla najgoru fazu recesije, ali da oporavak još nije siguran.
Učesnici sastanka u Vašingtonu ocijenili su u petak da bi ekonomska aktivnost u svijetu trebalo da počne da se oporavlja prije kraja ove godine, ali su naglasili da izgledi za poptpun oporavak ostaju slabi i da čak postoji izvjesna doza opasnosti da globalna ekonomija doživi dalji pad.
“U pravu smo što smo donekle ohrabreni, ali pogrešili bismo kada bismo zaključili da smo blizu izlaska iz mraka koji se spustio na globalnu ekonomiju proše jeseni”, izjavio je američki ministar finansija Timoti Gajtner poslije sastanka.
Najnovija procjena ministara finansija G7 manje je, međutim, zloslutna od one koju su oni saopštili poslije prethodnog sastanka, u februaru, kada su upozorili da će teška kriza trajati tokom gotovo čitave 2009. godine i nisu ni pommenuli znake oporavka, prenjele su agencije.
“Najnoviji podaci pokazuju da stopa pada naših ekonomija usporava i da se pojavljuju neki znaci stabilizacije”, saopštili su oni poslije sastanka.
Ministri su se obavezali da će nastaviti da rade na obnavljanju kredita, obezbjeđivanju podrške likvidnosti banaka, ubrizgavanju kapitala u finansijske institucije, zaštiti štednih uloga i depozita.
Ministri Grupe sedam – koju čine SAD, Britanija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija i Japan – sastali su se dan prije otvaranja proljećnog zasjedanja Međunardnog monetarnog fonda i Svjetske banke u Vašingtonu, na kojem će izlazak svijeta iz najgore ekonomske krize poslije Drugog svjetskog rata takođe biti glavna tema.