BEOGRAD, Zbog ekonomske krize u zemljama Evropske unije i svjesti da Unija nije idealno boravište, već da i sama ima probleme, opada podrška građana evrointegracijama.
I nezadovoljstvo građana onim što su državni organi Srbije uradili na putu ka Evropi razlog je pada podrške ulasku zemlje u EU, ocjenili su stručnjaci.
Profesor FPN Predrag Simić smatra da su rezultati istraživanja, po kome opada podrška evropskim integracijama, posljedica ekonomske krize i osjećanja da vlasti nemaju jasan dugoročni plan kako da vode zemlju.
Simić je kazao da građani ulazak u EU ne doživljavaju kao manje poželjan, već kao manje dostižan cilj koji nema neposrednog uticaja na rješavanje njihovih svakodnevnih problema.
“Građani zapravo izražavaju sve veći skepticizam u skori ulazak i u skori pozitivan efekat približavanja evropskim integracijama”, rekao je Simić i dodao da nalazi da u srpskom društvu pada podrška i EU i NATO-u, su “normalna posljedica generalnog porasta pesimizma”, koji potiče od produžene ekonomske krize, porasta nezaposlenosti i pogoršavanja standarda.
Politički analitičar Zoran Stojiljković kaže da je “kriza i krizni kontekst i zatvaranje zemalja EU za radnu snagu manje razvijenih članica neka vrsta opomene da Unija nije idealno boravište nego da ima svoju pragmatičnu stranu”.
On je dodao da bi sa “mitskih visina” da će Srbija sve probleme riješiti u evropskim integracijama trebalo krenuti na edukaciju građana šta su koristi, a šta ograničenja članstva u toj zajednici.
„Pošto je EU prevashodno predstavljena domaćoj javnosti kao zajednica koja će građanima omogućiti bolji životni standard sigurno je da je ekonomska kriza u zemljama EU doprinijela da ta organizacija izgubi na privlačnosti, posebno jer je kvalitet života u Srbiji opao u odnosu na period od prije nekoliko godina kada je na vlasti bila manje proevropska vlada“, smatra direktor Centra za novu politiku Vladimir Todorić.
On dodaje da “kada ljudi vide da je nezaposlenost u Španiji 20 odsto, da Grčka, Portugal i Irska grcaju u dugovima sigurno je da se vidi da tamo ne teče med i mlijeko, ali situacija je daleko gora u Srbiji”.
Građani su, prema njegovim riječima, nezadovoljni i onim što su institucije učinile u cilju ulaska zemlje u EU, a i kvalitet života bitno se ne mijenja na putu evrointegracija.
Istraživanja su pokazala da je podrška građana za članstvo Srbije u EU pala na oko 57 procenata. Direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije Milica Delević smatra da ta činjenica nije iznenađujuća, jer je sličan trend i u zemljama u okruženju koje su još bliže Uniji. Međutim, ona je naglasila da najvažniji “rezervoar” podrške procesu ulaska Srbije u EU predstavlja 78 odsto građana koji smatraju da reforme treba sprovoditi i da one, ipak, nisu uslov za evropske integracije. Tanjug