Kriza u Japanu pritisnula Wall Street

NJUJORK, Na Wall Streetu su juče cijene akcija pale, jer ulagači strahuju od eskalacije nuklearne krize u Japanu, no pozitivan osvrt Feda na američku privredu ipak je pred kraj trgovanja ublažio pad.
Dow Jones Industrial Average potonuo je 1,15 odsto, na 11.855 bodova, dok je Standard & Poor's 500 oslabio 1,12 odsto, na 1.281 bod, a Nasdaq Composite 1,25 odsto, na 2.667 bodova. Na početku jučerašnjeg trgovanja Dow Jones se strmoglavio gotovo 300 bodova. Svi su vodeći indeksi bili u minusu više od 2 odsto, a ulagači su se užurbano povlačili s tržišta jer je Japan suočen s nuklearnom krizom nakon eksplozija u zemljotresom i cunamijem oštećenoj elektrani Fukushima.

Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje velik obim trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je juče zamijenilo oko 10 milijardi akcija, dok je lani dnevni prosjek iznosio 8,47 milijardi. Pritom je na NYSE odnos između akcija koje su izgubile i onih koje su dobile na vrijednosti iznosio 4 naprema 1. Od 30 akcija uvrštenih u Dow Jones njih 29 je pojeftinilo, a cijene su pale u svih 10 sektora S&P indeksa.

Najviše su juče, 1,9 odsto, pale cijene akcija u sektoru komunalnih usluga, jer će katastrofa u Japanu natjerati vlasti širom svijeta na odgodu njihovih planova povezanih s nuklearnom energijom. Među najvećim je gubitnicama juče bila i akcija Aflaca, s padom cijene za gotovo 6 odsto, jer Japan čini oko 75 odsto poslovanja tog osiguravajućeg društva. Znatno su pale i cijene akcija tehnoloških divova Intela i Cisco Systemsa, jer njihova proizvodnja u dobrom dijelu zavisi o uvoznim dijelovima iz Japana. Ni ostali sektori nisu pošteđeni jer se ulagači plaše da će katastrofa u Japanu izazvati pad tamošnje privrede, što će osjetiti i privreda SAD-a, s obzirom da Japan kupuje oko 10 odsto američkih izvoznih proizvoda.

Pročitaj više:  Zemlje u usponu će dominirati?

Ipak, pred kraj trgovanja ulagači su se smirili jer je prevladalo mišljenje da bi uticaj katastrofe u Japanu na tržište kapitala trebao biti kratkoročan. Ulagače su umirili i čelnici američke centralne banke, koji su nakon jučerašnjeg redovitog sastanka poručili da je privreda na čvršćim nogama te da se tržište rada postupno oporavlja, što je najoptimističniji osvrt Feda otkad je američka privreda izašla iz recesije. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts