BERLIN, Veliki dugovi vlada predstavljaju prijetnju zajedničkoj evropskoj valuti, upozorio je danas odlazeći vodeći ekonomista Evropske centralne banke (ECB) Jirgen Štark.
Štark je zatražio od Evropske unije da preduzme oštrije mjere kako bi primorala vlade koje suviše troše da dovedu finansije u red.
I drugi ekonomisti upozoravaju da je opstanak evra u opasnosti, međutim, izvještaj Štarka i još tri koautora je neuobičajen jer dolazi sa visoko rangirane pozicije.
Naime, evropski zvaničnici obično ističu da će učiniti sve što je potrebno da zaštite evro.
Štark i koautori izvještaja ocjenjuju da je vladin dug “rizik koji potkopava stabilnost, rast i zapošljavanje, kao i održivost” Ekonomske i monetarne unije.
U saopštenju objavljenom na sajtu ECB, koje međutim nije predstavljeno kao zvaničan stav Banke, odbacuju se mjere oko kojih su se nedavno složili evropski lideri.
Evropski lideri su se založili za čvršću kontrolu potrošnje nacionalnih vlada, ali Štark i njegove kolege smatraju da je to nedovoljno jer ostavlja previše “prostora” vladama.
Ekonomisti se slažu da su Evropi potrebne oštrije mjere, poput imenovanja administratora koji će nadgledati finansije u zemljama kojima su potrebni spasilački paketi – Grčkoj, Irskoj i Portugalu.
Autori izvještaja ističu da bi vlade morale da dobiju pristanak svih ostalih 16 članica zone evra da im deficit bude iznad limita od tri odsto bruto domaćeg proizvoda, što je gornja granica zacrtana kada je evro uveden 1999. godine.
Zemlje koje ne uspiju da ispune uslove za spasilački paket zajmova dobile bi finansijskog administratora, predlažu Štark i njegove kolege i takođe se zalažu za politički nezavisnu evropsku budžetsku službu koja bi ocjenjivala potrošnju vlada.
Štark je prije gotovo tri godine podnio ostavku na mjesto člana Izvršnog odbora i Upravnog savjeta ECB ali ostaje na poziciji do izbora novog. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.