Kriza uzima danak

djecaBERLIN, Ekonomska kriza uticala je, mada ne značajno, na rađanje djece u većini zemalja Evrope. Međutim, u nekoliko zemalja kriza je postala prilika za rađanje beba, naročito u nekim grupama stanovništva. Od početka krize, ukupan broj živorođene dece u Evropi od 2008. do 2011. pao je 3,5%, sa 5,6 miliona na 5,4 miliona, dok je broj zemalja koji je imao negativan trend porastao s jedne na 26 od 31, koliko je obuhvaćeno uzorkom.

Kriza je naročito negativno uticala na parove koji još nemaju djecu. U nekim zemljama, poput Belgije, Njemačke, Austrije, Rumunije i Finske – nezaposlene majke rađale su više djece, dok je u Grčkoj i Španiji kriza zaposlene žene “prinudila” da ne rađaju.

Analitičari smatraju da je glavni razlog manjeg broja dece manji broj žena u fertilnom periodu ili potencijalnih majki, što znači da bi se i bez krize rodilo manje dece. Analiza je pokazala da je naročito opalo rađanje kod žena srednjeg nivoa obrazovanja u poređenju sa neškolovanim ili visokoobrazovanim ženama. Takođe, primjetno je da je stopa fertiliteta dramatično opala među imigrantkinjama u odnosu na domaće stanovništvo. Stopa fertiliteta je broj živorođene dece po ženi.

Podaci pokazuju da je od početka resecije 2008. u Evropi stopa fertiliteta počela da pada. Poređenja radi, 2008. godine nije bilo pada stope fertiliteta, da bi do 2011. stopa fertiliteta pala u 24 zemlje EU, članica EFTA i u zemljama kandidatima. (EurActiv.rs)

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts