BEOGRAD, Postojeće antikrizne mjere koje primjenjuje Vlada Srbije neće biti ukidane sve dok privredni rast značajnije ne pređe dva odsto BDP i približi se projekciji koja je planirana za narednu godinu, a to je rast privredne aktivnosti od bar tri odsto – potvrđeno je “Novostima” u Vladi Srbije.
Ovo se, kako nam je rečeno, odnosi i na privremeni uveden porez na impulse mobilne telefonije, a za koji se pretpostavljalo da bi mogao biti ukinut od jeseni. Ipak, na jesen nas čeka i novi paket antikriznih mjera, ali i Zakon o fiskalnoj odgovornosti koji bi, kako se najavljuje, trebalo da umanji političke apetite pred predizbornu, 2011. godinu.
Skupština je, da podsjetimo, nedavno donijela i krizni paket zakona, a čiji je cilj bio da se svaka naredna najava globalnih ekonomskih problema u Srbiji sačeka bez većih potresa.
Kako kažu u Nemanjinoj 11, subvencionisani krediti za privredu i stanovništvo još imaju svoju funkciju, ali je plan da se, vjerovatno od početka naredne godine, značajnije smanji ova vrsta direktne pomoći države.
U Vladi postoje podosta suprotstavljenih mišljenja. Jer, za razliku od ministra ekonomije Mlađana Dinkića koji vjeruje da je upravo to put za veću produktivnost, privredni rast i ministarka finansija Diana Dragutinović vjeruje, a taj stav dijeli i MMF, da lagalno treba napuštati subvencije i da je važno skoncentrisati se na poboljšanje privrednog ambijenta i otvaranje novih radnih mjesta.
Kada je likvidnost firmi u pitanju, u Vladi Srbije su, kako nam je rečeno, u potpunosti svjesni da bi ukidanje subvencionisanih kredita za likvidnost u ovom momentu, bilo samo kontraproduktivno.
Antikrizne mjere
* Povećan nivo osiguranih depozita
* Održano izlaganje poslovnih banaka
* Subvencionisanje kredita privredi za likvidnost
* Subvencionisanje kredita privredi za investicije
* Subvencije na potrošačke i keš kredite građana
* Program podrške građevinskoj industriji
* Program podrške auto industriji, informatičkoj dijelatnosti, elektronici
* Veći transferi za socijalne potrebe
* Bonusi za zaposlene u javnom sektoru
* Veći porez na impulse u mobilnoj telefoniji Novosti
Komentariši