LJUBLJANA, Recesiju i pad standarda u Sloveniji osjeća 65 odsto populacije u dobi između 18 i 65 godina, što je 20 posto više nego prije pola godine, a smanjeni prihodi trajno će promijeniti model ponašanja kupaca koji sve više paze što kupuju i po kojoj cijeni, rezultati su istraživanja koje danas objavljuje ljubljansko Delo.
Riječ je o istraživanju Marketinški monitor, koje društvo slovenskih marketinških stručnjaka provodi dva puta godišnje, u rano proljeće i početkom jeseni. Finansijsko stanje u pola se godine pogoršalo kod 40 odsto ispitanika, uticaj recesije na život ispitanici sve više povezuju s nižom plaćom i opadanjem kupovne moći. U kategorijama proizvoda kojih bi se ispitanici najprije bili spremni odreći na vrhu su, kao i u proljetnom istraživanju, odjeća i obuća, ali su na drugo mjesto s četvrtog došla putovanja i odmori, a na treće s drugog mjesta hrana i piće, pokazalo je istraživanje provedeno u septembru.
Potrošači se glede kupovanja ponašaju sve racionalnije, mjereći odnos cijene i kvalitete, ali je sve više oni koji kupuju u diskontnim trgovinama ili jeftinije proizvode s robnom markom velikih robnih kuća, rekao je za Delo jedan od autora istraživanja. Ponašanje kupaca neće se nakon završetka krize vratiti na ono iz vremena pred recesiju jer promjene potrošačkog modela nisu trenutne nego i dalje jačaju, pa i proizvođači i trgovci moraju razumjeti taj trend i tome se prilagoditi, rekla je za Delo Maja Makovec Benčič, predsjednica slovenskog društva za marketing.
Na promjene u načinu kupovanja najviše je uticao pad, odnosno stagniranje plata. Neto plata isplaćena u Sloveniji u septembru u prosjeku iznosi 918 evra i samo je 0,7 odsto viša nego u septembru prošle godine, dok je u januaru prosječna plata bila 7 odsto veća od one isplaćene godinu dana ranije. Poslovni.hr