Krkobabić: MMF bio “tvrd” u pregovorima

BEOGRAD, Potpredsjednik vlade Srbije Jovan Krkobabić izjavio je danas da je Međunarodni monetarni fond (MMF) bio veoma “tvrd” u proteklim pregovorima i da je jedva prihvatio i ono što se našlo u Prijedlogu izmjene zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, jer su i ta rješenja bila “mekša” nego u drugim zemljama u regionu i Evropi.

Krkobabić je rekao da ukoliko MMF na kraju prihvati zahtjeve naših sindikata o izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju on neće imati ništa protiv toga.

Potpredsjednik vlade je ponovio, kad je riječ o zahtjevima sindikata da penzije ne smiju da se kreću ispod 60 odsto prosječne zarade u Srbiji, da one danas i nisu manje već iznose 63 odsto prosječne zarade, dok je najniža penzija 32,5 odsto od prosječne zarade.

Krkobabić je naglasio da zakon o PIO nije njegov privatni zakon, ističući da su pogrešne interpretacije u medijima da ga je on radio i pisao.

On je ukazao da su na njemu radili ekspertski timovi i da su rješenja prihvaćena od brojnih organizacija u zemlji i inostranstvu poput Saveza penzionera Srbije i nekih sindikata.

Krkobabić je naglasio da je reforma penzionog sistema “živa” materija i da će se on mjenjati i nakon 2012. godine bez obzira da li je on u vlasti ili ne i da će postojati prostor da se nastavi zaštita penzionera a u skladu sa društvenim i ekonomskim statusom zemlje u tom trenutku.

On je rekao da što se tiče regulisanja penzija za rudare, balerine i pilote i sve druge vrste “teških” poslova to može da se riješi i donošnjem propisa kojma će se to regulisati kao što je to urađeno u slučaju penzija za umjetnike.

“To je pitanje od važnosti za državu a ne pitanje koje se tiče jednog čovjeka”, istakao je Krkobabić na konferenciji.

Pročitaj više:  Dinar sutra stagnira prema evru

Uz naglašavanje da je on taj koji najviše brine o standardu i položaju penzionera, Krkobabić je rekao da je takođe odgovoran i prema državi ističući da će ta rješenja dovesti do poskupljenja sistema PIO i činiti ga nemogućim za sprovođenje.

“Nisam za to da radimo nešto što će sutra da padne”, rekao je on.

Krkobabić je naglasio da je u Srbiji sve vrijeme bio zastupljen sistem tekućeg finansiranja PIO fonda koji je podrazumjevao isplatu penzija od uplaćenih doprinosa.

Međutim, zbog svih teškoća koje su nastale u tranzicji ta uplata doprinosa je osjetno opala, pa sada čak i kada bi se naplatili svi doprinosi od svih zaposlenih mi bismo postigli nivo od 65 popunjenosti PIO fonda i tad bi država morala da iz budžeta isplaćuje 35 odsto da bi pokrila ukupnu isplatu penzija, naglasio je Krkobabić.

Muškarci u Srbiji žive kao penzioneri 16 godina, a žene 18 godina u prosjeku. Prosječan radni staž muškaraca je 37 godina, a žena 31 godinu, naveo je Krkobabić neke od važnijih statističkih podataka.

Šef kancelarije MMF u Srbiji Bogdan Lisovolik u obraćanju skupu videolinkom izjavio je da nije vidio u svjetu penzioni sistem sa većim deficitom sredstava od srpskog – koji se procjenjuje na 200 milijardi dinara.

Lisovolik je ukazao da je za Srbiju neophodno da sprovede penzionu reformu, da smanji potrošnju i da to uradi na transparentan način. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts