SARAJEVO, Direktor Federalnog zavoda Penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) FBiH Zijad Krnjić ističe kako nisu tačni navodi da taj zavod, Fondu PIO Republike Srpske duguje milijardu i deset miliona KM, te da su to potvrdile sve sudske odluke.
Fond PIO RS tvrdi da isplaćuje penzije za 17.500 penzionera koji su pravo na to stekli prije 1992. godine na teritoriji današnje FBiH, a da bi im penziju trebao isplaćivati Zavod PIO FBiH.
Međutim, te navode negira Krnjić ističući da ne postoje nikakva dugovanja.
“Ne dugujemo fondu PIO RS niti jednu KM. Njihova priča nam je poznata i po tim njihovim željama su tužili nas i FBiH na Opštinskom sudu u Mostaru i izgubili,zatim se žalili na Kantonalnom sudu i izgubili, žalili se Vrhovnom sudu FBiH i izgubili, te uložili apelaciju Ustavnom sudu BiH i izgubili. Sve te sporove su izgubili, a izgubili bi ih na bilo kojem sudu u svijetu, zato što njihov zahtjev nije osnovan, i jednostavno nisu u pravu”, naglašava Krnjić.
Po Sporazumu između nosilaca penzijskog osiguranja iz maja 2000. godine, na insistranje iz RS, precizirano je da svaki nosilac nastavlja isplaćivati penzije onim korisnicima kojima je isplaćivao do dana potpisivanja Sporazuma.
“Taj Sporazum je verifikovala i tadašnja Vlada RS. Nama su dolazila i pisma njihovih korisnika da: “oni neće Alijinu penziju”. Poslije nekoliko godina Fond PIO RS je tražio da svi isplaćuju penzije prema mjestu prijeratnog prebivališta, što nije ni po jednom pravnom načelu, a i suprotno je važećem Sporazumu, i mi to naravno nismo ni htjeli ni mogli prihvatiti”, ističe Krnjić.
Krnjić naglašava da niti jedan penzioner koji prima penziju iz Fonda PIO RS nema pravo na penziju iz FBiH.
“Oni u RS prave neke spiskove, vjerovatno po adresi prijeratnog prebivališta, vode neke evidencije i, s vremena na vrijeme iziđu sa pričom da im Federalni zavod PIO duguje neke pare, međutim istina je sljedeća. Mi im ne dugujemo niti jednu KM i neće od nas naplatiti po toj priči nikad ništa. Iz RS sada pokušavaju tu temu “osvježiti” argumentom da se radi o diskriminaciji, da su ti penzioneri diskriminisani što primaju penziju od njih, a ne od nas, što je u najmanju ruku, neozbiljan argument. Kako može penzioner biti diskriminisan ako prima penziju utvrđenu Zakonom i na osnovu rješenja koje mu je izdao nosilac osiguranja, u ovom slučaju Fond PIO RS”, objašnjava Krnjić.
Ipak, neminovno je da je i u FBiH neophodna reforma penzionog sistema, što je započeto utvrđivanjem Nacrta Zakona o PIO-u. Taj nacrt je prošao Dom naroda, ali još nije Predstavnički dom Parlamenta FBiH.
“Realno je očekivat da javna rasprava prođe u narednih tri ili četiri mjeseca i da do kraja godine dobijemo novi zakon o PIO-u. Sada je važmo da se kroz javnu raspravu dođe do najboljih rješenja, kako bi imali bolji, a ne isti ili, ne daj Bože, gori zakon. Sistem međugeneracijske solidarnosti može funkcionirati i funkcioniše uglavnom svugdje u svijetu, često u kombinaciji sa drugim. Nedovoljnost prihoda je uzrokovana drugim ‘felerima’ u društvu i sistemu i njih treba otkloniti”, kazao je Krnjić.
Krajem prošle godine povećan je broj zahtjeva za penziju, te je zaprimljeno 8.400 novih zahtjeva, što je duplo više od uobičajenog. Međutim, u 2016. godini broj zahtjeva za penziju je ispod prosjeka, te je u prva tri mjeseca zaprimljeno oko 3.100 zahtjeva, a u PIO-u FBiH veliko povećanje penzionera s kraja 2015. godine planiraju “amortizovati” kroz prvi dio 2016. godine.
Zbog svega toga za redovnu isplatu penzija mjesečno je potrebno 160.000.000 KM.
“To je s obzirom na povećanje broja penzionera i očekivano i predviđeno našim finansijskim planom. Međutim prihodi se ne ostvaruju u planiranim iznosima zbog finansijske nediscipline, u najvećoj mjeri javnih kompanija u vlasništvu FBiH i kantona. Da oni počnu uredno i zakonito isplaćivati bruto plate mi bi imali ravnotežu tekućih prihoda i rashoda i lakše bi, u narednom ne dugom periodu, riješili kumulirani deficit i potpuno stabilizovali penzioni sistem”, zaključuje Krnjić. Klix.ba
Komentariši