BANJALUKA – Agencija za zaštitu ličnih podataka Bosne i Hercegovine zabranila je da se na platnim listama radnika u Republici Srpskoj stavljaju njihovi matični brojevi i adresa stanovanja.
U Agenciji navode kako su analizom Zakona o radu ustanovili kako on ne propisuje obradu matičnog broja u okviru pismenog obračuna plate, te da zbog toga Ministarstvo nije imalo zakonski osnov da takvu obradu propiše pravilnikom.
Zbog svega se, ocjenjuju, znatno prevazilazi granica potrebne obrade podataka i stvara neopravdan rizik od zloupotrebe ličnih podataka, te se narušava privatnost radnika.
“Činjenica je da radnici redovno moraju priložiti pismeni obračun plate prilikom kupovine sa odgođenim plaćanjem. Prema tome radnici su izloženi riziku zloupotrebe podataka jer se drugim pravnim subjektima i preduzećima omogućava da dobiju njihov matični broj, a za čiju obradu nisu ovlašteni zakonom”, navode u Agenciji.
Nesuvisla odbrana Ministarstva
Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite je nakon bezuspješnog pokušaja da odbrani svoj stav, moralo da promijeni obrazac za pismeni obračun plate koji se primjenjuje od marta ove godine.
“Zabranjuje se svim pravnim i fizičkim licima, javnim organima i institucijama u Republici Srpskoj da u obrascima pismenog obračuna plate (platne liste) upisuju jedinstveni matični broj i adresu radnika”, navodi se u Rješenju iz juna ove godine.
Prije toga su Agenciji davali objašnjenja koja je ona u potpunosti odbacila jer nisu imali argumenata što su lične podatke radnika izložili riziku, a pokazali su i određen stepen nepoznavanja propisa.
Ministarstvo je navelo da je matični broj “bitan element obračuna plate jer je neophodan za identifikaciju poreskog obveznika i njegov upis u jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa”.
To po stručnom mišljenju Agencije, nema nikakve veze sa platnim listama.
“Registracija poreskog obveznika se ne vrši putem pismenog obračuna plate, već prilikom zasnivanja radnog odnosa te se radi o posebnom postupku, što čini navod ministarstva neosnovanim”, navode u Agenciji za zaštitu ličnih podataka BIH.
Podsjećamo, od marta ove godine platna lista ima snagu izvršne sudske isprave. Na njoj se iskazuju svi elementi u vezi plate, naknade plate i ostalih primanja radnika.
U slučaju da se neko od prava radnika ne bude ispoštovalo od strane poslodavaca, radnik ima pravo da traži direktnu sudsku naplatu potraživanja.
Obrazac platne liste, između ostalog, sadrži podatke o poslodavcu, radniku, časovima provedenim na radu, iznosu osnovne plate (koeficijent i cijena rada), bruto plati, neto plati, uvećanju plate po osnovu radnog staža, rada noću, prekovremenog rada, te ostalim primanjima radnika (topli obrok, prevoz) i sve druge potrebne elemente.
CAPITAL: D. Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jel iko od marta na ovamo dobio ovakav obračun plate?
Kao da je platna lista javni dokument koji svako može da vidi. Na kakve gluposti oni troše vrijeme, a prave probleme niko ne dotiče.