NJUJORK, Šta god da učini nova administracija SAD, Amerikance čekaju mjeseci, a možda i čitava godina ekonomskog pakla, ocijenio je američki ekonomista Pol Krugman, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju u 2008. godini.
“Po isteku tog perioda, stvari bi trebalo da se poprave kako plan ekonomskog oporavka koji priprema novoizabrani predsjednik Barak Obama bude davao rezultate”, rekao je Krugman, a prenosi “Njujork tajms”.
Krugman je izrazio očekivanje da će ekonomija SAD početi da se stabilizuje krajem 2009. godine.
Američku ekonomiju iz recesije može da izvuče samo neki nov “bum” velikog obima, koji bi popunio rupu nastalu urušavanjem lične potrošnje i stambenog tržišta, što je za sada malo vjerovatno. Drastično smanjenje trgovinskog deficita SAD bio bi, po Krugmanu, prihvatljiviji put do trajnog oporavka, prenosi “Njujork tajms”.
“Većom prodajom robe i usluga drugim zemljama i izdvajanjem većeg domaćeg prihoda za robu proizvedenu u SAD mogla bi da se postigne puna zaposlenost bez nužnog procvata potrošnje ili investicija”, smatra Krugman.
On očekuje da će proći mnogo vremena prije nego što se trgovinski deficit smanji u dovoljnoj mjeri da se nadoknadi krah tržišta nekretnina.
Ovaj nobelovac dodaje da ostali dio svijeta možda neće biti spreman da “podnosi” znatno manji američki trgovinski deficit i naveo primjer kineske privrede , čiji dobar dio počiva na izvozu u SAD.
“Kada se ekonomija jednom koliko-toliko oporavi, biće mnogo pritisaka na novu administraciju da se povuče i odbaci potpore koje je pružila privredi. Ako administracija prerano podlegne tim pritiscima, rezultat bi mogao da bude ponavljanje greške Frenklina Ruzvelta iz 1937. godine, kada je skresao izdatke, povećao poreze i pomogao da SAD padnu u ozbiljnu recesiju”, smatra Krugman.
Krugman zaključuje da bi moglo da prođe mnogo više vremena prije nego što američka ekonomija bude spremna da živi bez nekog “buma”. A do tada, ekonomiji će biti potrebno mnogo vladine pomoći, piše u komentaru koji prenosi “Njujork tajms”.