MOSKVA, Ruski vicepremijer i ministar finansija Aleksej Kudrin priznao je juče da konflikt u Južnoj Osetiji “djeluje na domaće valutno tržište”, ali je precizirao da rublja i dalje ima “stabilan kurs”.
“Rublja se kreće u zadatom rasponu koji kontroliše centralna banka”, precizirao je Kudrin, uz opasku da događaji u Južnoj Osetiji utiču negativno, ali da “fundamentalne pokazatelje i dugoročnu (ekonomsku) politiku ne mogu da promjene”.
Kudrinova izjava je usljedila nakon što je Centralna banka Rusije (CBR) utvrdila popratni kurs rublje na 36,7808 za evro i 24,5693 za američki dolar.
Taj kurs će važiti od danas a evro i dolar su, prema jučerašnjoj odluci CBR, ojačali 48,12 i 69,15 kopejki, navodi se u izveštaju agencije Prajm-Tas.
Rublja je trenutno najslabija prema američkom takmacu od januara ove godine, a prema korpi najvažnijih svjetskih valuta je juče opala na nivo nezabilježen od avgusta prošle godine.
Glavni ekonomist kompanije “Finam menadžement” Aleksandar Osin smatra da gubitak vrijednosti rublje, zabilježen potkraj prošle i na samom početku ove sedmice, predstavlja odgovor valutnog tržišta na povećane geopolitičke rizike nakon sukoba koji je izbio između Rusije i Gruzije, posle upada gruzinskih vojnih snaga na teritoriji njene otcepljene provincije.
Analitičar Ruske banke za razvoj Igor Šibanov, čije mišljenje prenosi elektronsko izdanje lista “Gazeta”, takvo je tvrdi da je osetan pad kursa rublje, kao i cijena akcija, na domaćem tržištu uslijedio zbog “rasta gepolitičkih rizika usljed konflikta u Južnoj Osetiji”.
Dvojica pomenutih i neki drugi ruski analitičari ocijenjuju da se na ruskom finansijskom tržištu juče dogodila krupna promjena koja se poklapa sa sličnom tendencijom na globalnom nivou.
“Miriše na globalne ekonomske promjene”, prokomentarisao je situaciju na finansijskom tržištu jedan ekspert, čije ime “Gazeta” ne navodi.
Analitičarka moskovske kompanije “Aton” Inga Fokša ukazuje da bi izveštaj o kretanju bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 15 članica zone evra, tokom drugog tromjesečja ove godine, mogao da ukaže da je privredna aktivnost u tom regionu bila niža za 0,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što nije zabilježeno još od 1995. godine.
Evro će, ukoliko se procjena o padu BDP-a u “evrolendu” tokom drugog tromjesečja pokaže tačnom, opasti na 1,49 dolara, smatra Fokša.
Valutni trgovci sa Vol strita su u junu predviđali pad evra, do kraja ove godine, na oko 1,40 za dolar, ali pod uslovom da se ekonomska aktivnost u zoni evra “znatno uspori”, a Evropska centralna banka snizi baznu kamatu koja je početkom jula uvećana 0,25 odsto, na 4,25 odsto u pokušaju da se zaustavi sve jači inflatorni talas koji je pogodio sve članice “evrolenda”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.