BEOGRAD, Po riječima ministra privrede Srbije Željka Sertića, od 526 preduzeća u Srbiji u restrukturiranju, za više od 400 definisana je sudbina, a kompletan posao, računajući i rješavanje sudbine 17 strateških preduzeća koje je Vlada Srbije izdvojila, biće završen za manje od godinu.
On je naglasio da je, u dogovoru s MMF-om i Svjetskom bankom, privatizacija 17 strateških preduzeća produžena do maja naredne godine, dodajući da će ova vlast za manje od godinu završiti proces koji su drugi odugovlačili gotovo trideset godina.
Nesporno je da se privatizacija u Srbiji otegla, da je u protekle tri decenije više od pola miliona radnika ostalo bez radnih mjesta, da su mnogi industrijski gradovi ostali bez fabrika i s porušenim zidinama nekadašnjih giganata. No, ni to što je nakon toliko vremena ostalo i što je država održavala „vještačkim putem” teško da može naći kupce.
Tim prije što Vlada Srbije sada više ne može da im daje dotacije i što prosto nema mogućnosti da im obezbedi investitora koji bi nastavio poslovanje po tržišnim uslovima. Jer, mnogi nekadašnji giganti su prije svega tehnološki nesposobni da se bore na savremenom tržištu i pod tržišnim uslovima, a o prevelikom broju radnika da se ne i govori.
Da je to upravo tako i da je država svih ovih godina održavala nešto što već dugo nema budućnost – ili je ona barem pod velikim znakom pitanja – potvrđuje i činjenica da je prvi krug javnih poziva za preduzeća iz restrukturiranja završen neslavno.
Komisije Agencije za privatizaciju mogle su samo konstatovati da mnogi pozivi nisu uspjeli. Naime, Agencija za privatizaciju objavila je da za mnoga preduzeća, pa čak i ona za koja se vjerovalo da imaju potencijal i da bi mogla biti interesantna investitorima, nije bilo zainteresovanih ili da su zbog raznih pravnih pitanja privatizacije poništene.
Tako se niko nije javio s ponudom za kupovinu „Agrobačke” iz Bačke Topole, „Puteva” iz Sremske Mitrovice, „Partizanskog puta” iz Beograda, „Majevica holdinga” iz Bačke Palanke, „Severtransa” iz Sombora , „21. oktobra” iz Kragujevca…
Poništeni su javni pozivi za 12 preduzeća, ali će novi biti raspisani narednih dana ili je to već učinjeno. Tako će se ponovo prodavati „Seme”, „Tamiš“i „Dolovo” iz Pančeva, „Omoljica” iz Omoljice, „Vojvodina” Starčevo, „Magnohrom” Kraljevo, Industrija obuće „Beograd”, „Nevena” Leskovac…. Sva ta preduzeća imala su zaštitu države Srbije sve do maja ove godine, kada im je skinuta zaštita od prinudne naplate. Raspisivanje prodaje štititi ih sve do kraja narednog mjeseca, kada inače i ističu svi rokovi javnih poziva.
Stručnjaci tvrde da mnogi privatnici upravo čekaju da se cijena iz javnog poziva smanji na trećinu ukupne vrijednosti i da će tek onda kupiti preduzeće jer vjeruju da ona imaju budućnost i šansu da nastave proizvodnju, ali da je svrha kupiti ih za male pare.
Uostalom, i mnogo bolja preduzeća su u prethodnim decenijama ovde kupovana za male pare, a danas su veoma uspješne privatne firme. koje su se oslobodile viška radnika i dovele novu radnu snagu po svojoj mjeri.
Treća sreća
Da li će sada ta preduzeća naći novog vlasnika, s obzirom na to da je na novom javnom pozivu početna cijena prepolovljena, ostaje tek da se vidi. Ukoliko i drugi pokušaj propadne, do kraja oktobra moraće biti raspisan i treći poziv, u kojem će procjenjena vrijednost pasti na trećinu ukupne vrijednosti imovine. Dnevnik
Komentariši