BANJALUKA, SARAJEVO, Rezultati istraživanja sprovedenog u 42 države pokazali su da je BiH na 37. mjestu po kupovnoj moći po glavi stanovnika.
Monitoring koji je vršila Agencija za istraživanje tržišta GFK pokazao je da kupovna moć na godišnjem nivou po stanovniku u BiH iznosi 2.435 evra, dok je evropski prosjek 11.945 evra. Podaci pokazuju i da stanovnici BiH imaju ubjedljivo najslabiju kupovnu moć u regionu.
Prema riječima Saše Grabovca, izvršnog direktora Udruženja ekonomista RS SWOT, ekonomski parametri u BiH pokazuju da ovo istraživanje oslikava stvarno stanje kada je u pitanju kupovna moć, odnosno nemoć građana.
“Nažalost, veći dio bh. građana sebi ne može priuštiti ni elementarni dio potreba. Odnos između prihoda stanovništva i onoga što mogu kupiti tim novcem nažalost nije povoljan”, pojašnjava Grabovac.
Rezultatima istraživanja GFK-a nije iznenađena ni Gordana Bulić, predsjednica Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH, koja najavljuje da građane naše zemlje očekuje još teži period.
“U BiH je nezaposleno više od polovine radno sposobnih građana, a plate se u većini slučajeva kreću od 700 do 800 maraka. Pošto polovina radno sposobnih ne radi, jedna četvoročlana porodica ima veoma malu kupovnu moć. Rješenje ovog problema moglo bi se dogoditi tek kad bi se povećala stopa zaposlenosti i visina primanja građana”, smatra Bulićeva.
Komentarišući ovo istraživanje Ljubica Čolović, pomoćnik ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, kaže da zemlje pogođene ekonomskom krizom bilježe pad kupovne moći građana.
“Postoji mnoštvo faktora koji su uzroci male kupovne moći građana naše zemlje, a najdominantniji su nezaposlenost, niske plate, male penzije, rast cijena, visoki režijski troškovi, skupi bankovni krediti i nemogućnost ispunjenja kreditnih obaveza”, navodi Čolovićeva.
Inače, prema ovom istraživanju, od država nastalih raspadom bivše SFRJ najbolje je pozicionirana Slovenija, u kojoj je kupovna moć po glavi stanovnika 10.045 evra.
Hrvatska je na 29. mjestu sa 4.808 evra, a Crna Gora 32. sa 3.260 evra. Srbija je zauzela 34. mjesto sa 3.033 evra po glavi stanovnika, a Makedonija je tri mjesta niže sa 2.492 evra.
Mađarska je na 27. poziciji sa 5.048 evra, a Rumunija na 33. mjestu sa 3.070 evra.
Ubjedljivo na prvom mjestu je Lihtenštajn, gdje je kupovna moć po glavi stanovnika 49.014 evra, dok je na posljednjem mjestu Moldavija sa svega 823 evra.
Kupovna moć na godišnjem nivou
Lihtenštajn – 49.014 evra
Slovenija – 10.045 evra
Mađarska – 5.048 evra
Hrvatska – 4.808 evra
Crna Gora – 3.260 evra
Rumunija – 3.070 evra
Srbija – 3.033 evra
Makedonija – 2.492 evra
Moldavija – 823 evra
Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.