MOSKVA, Zemlje BRIC, bloka koji obuhvata Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu, čiji će se lideri sutra sastati na prvom samitu te grupacije u ruskom gradu Jekaterinburgu, već sada imaju veoma jake privrede, a u budućnosti će postati ključni planetarni ekonomski igrači, ocjenjuju stručnjaci američke banke Goldman Sachs.
Predsjednici i šefovi vlada članica BRIC će na skupu u Rusiji najviše pažnje posvetiti globalnoj ekonomskoj krizi i reformi svjetskog finansijskog i trgovinskog sistema. Njihovi stavovi na svjetskoj sceni sve više su uvažavani, jer je ostatak svijeta shvatio njihov potencijal. Koliko je snažan i brz ekonomski uspon zemalja BRIC najbolje govori podatak da su članice te grupacije tokom proteklih 10 godina uspjele da više nego udvostruče vrijednost svojih bruto društvenih proizvoda (BDP).
Kina je, na primjer, u razdoblju od 1998. do 2008. godine imala najburniji rast BDP-a jer je, prema podacima Međuarodnog monetarnog fonda (MMF), taj ključni pokazatelj stanja neke ekonomije lani uvećala na 7,9 biliona dolara sa 2,5 biliona. Kina je prema lani ostvarenom BDP-u bila na drugom mjestu u svetu, iza SAD, čiji je BDP u prošloj godini procijenjen na oko 14 biliona dolara.
Indija je u analiziranom periodu bezmalo utrostručila svoj BDP, na 3,3 biliona dolara, dok je lanjska vrijednost ruskog BDP-a od 2,3 biliona dolara takođe drastično bila veća nego 1998, kada je on iznosio 923 milijarde dolara.
Brazil je jedina zemlja među članicama BRIC koja nije uspjela da udvostruči BDP tokom analiziranog razdoblja, jer je taj pokazatelj u ekonomski najmoćnijoj državi Latinske Amerike minule godine uvećan na dva biliona dolara sa 1,1 bilion ostvaren 10 godina ranije.
Koliko je u proteklih 10 godina ojačao privredni potencijal BRIC pokazuje i ogroman rast deviznih rezervi u tim zemljama. Kina je na kraju prošle godine raspolagala najvećim deviznim rezervama u svijetu, od blizu dva biliona dolara, Rusija je po tom parametru treća u svijetu sa 438 milijardi dolara, Indija četvrta sa 310 milijardi, a Brazil sedmi sa deviznim rezervama “teškim” 205 milijardi dolara.
Rusija, Kina, Indija i Brazil lani su zajedno obuhvatile oko 22 odsto cjelokune ekonomske aktivnosti na našoj planeti, dok je to učešće 1998. bilo ispod 16 procenata. Kina je među zemljama BRIC prošle godine imala najveći prosječan godišnji privredni rast od 9,75 odsto, dok su Rusija i Indija u istom razdoblju ostvarile ekonomsku ekspanziju od po sedam procenata, a Brazil 3,3 odsto godišnje.