SARAJEVO, Ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija danas je na konferenciji Evropske banke za obnovu i razoj /EBRD/ u Londonu predstavio investicione i poslovne prilike u BiH.
Lagumdžija, koji je i guverner EBRD za BiH, istakao da se, prema ovogodišnjem Globalnom izvještaju konkurentnosti, BiH trenutno nalazi na 87. mjestu u svijetu, što predstavlja stalni rast u posljednje četiri godine
Kreditni rejting BiH, prema agencijama “Mudis” i “Standard end Purs”, koje prate suvereni kreditni rejting BiH, ostao je isti i krajem 2013. godine “B tri sa stabilnim izgledima” odnosno “Standard end Purs” – “B sa stabilnim izgledima”, navodi se u saopštenju iz Ministarstva inostranih poslova BiH.
Spoljni dug BiH je na kraju 2013. godine, kako se ističe u saopštenju, iznosio 11 milijardi KM ili 36 odsto BDP-a, što je najbolji pokazatelj u regionu. Fiskalni deficit je najmanji u regionu i za četiri godine je smanjen sa pet odsto na 2,1 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Lagumdžija, koji je govorio u okviru sesije “Investiciona klima”, istakao je da je poslovno okruženje u BiH u prošloj godini poboljšano određenim aktivnostima entitetskih vlada kroz modernizaciju i pojednostavljivanje zakona o inspekcijama i zakona o preduzećima, kao i reformu registracije preduzeća.
On je ocijenio je da su za unapređenje okruženja potrebne i određene reforme, s ciljem poboljšanja političke stabilnosti, borbe protiv korupcije, podizanja efikasnosti javne uprave i administracije u institucijama BiH na svim nivoima vlasti.
Lagumdžija je istakao da je ohrabren najavama komesara za proširenje EU Štefana Filea da će Evropska komisija imati novi, ekonomski pristup prema zemljama zapadnog Balkana, koji se odnosi na jačanje konkurentnosti, povećanje nivoa zaposlenosti i ekonomski rast.
Konferenciji u Londonu “Investiranje u zapadni Balkan”, osim Lagumdžije, prisustvuje i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda.
Tokom boravka u Londonu, Lagumdžija se sastao i sa Najdželom Kejsijem, savjetnikom britanskog premijera Dejvida Kamerona, sa kojim je razgovarao o posljednjim dešavanjima u BiH, kao i potrebi novog pristupa EU. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Opet se daju lažni podaci o spoljnjem dugu, odnosno, samo jedna komponenta spoljnjeg duga, javni dug. U Hrvatskoj je od 38 milijardi EUR, komponenta javnog duga manja od 10 milijardi EUR i iznosi ispod 30% BDP, ako ćemo se služiti ovakvim statističkim lažima.