SARAJEVO, Međunarodni predstavnik u BiH Miroslav Lajčak najavio je da će reagovati na trenutnu situaciju u BiH i da sprema niz koraka, naglasivši da nije isključena mogućnost i smjene političara.
“Sve odluke su vezane za bolju budućnost BiH, zasnovane na Dejtonskom sporazumu i nijedna nije uperena ni protiv jednog naroda” – rekao je Lajčak gostujući sinoć na BH televiziji.
On je naveo da ne može da kaže da nisu u opticaju i smjene, dodajući da odgovor nije tako jednostavan. “Ne mislim da je neka radikalna smjena bilo kog političara odgovor na situaciju u kojoj se BiH danas nalazi” – smatra Lajčak.
Prema njegovim riječima, BiH, njen sistem i način funkcionisanja su “bolesni i treba ih liječiti”.
“Postoje dva načina liječenja. Prvi, koji i ja zagovaram, je onaj preko procesa evropskih integracija. Za to je potreban minimum zajedničke odluke, odgovornosti i spremnosti političara za to. Toga do sada nije bilo” – rekao je Lajčak i dodao da je drugi put – da se prispita šta to ne funkcioniše u sistemu Dejtonskog sporazuma.
On je najavio da će se međunarodna zajednica u narednom periodu fokusirati na funkcionisanje države, pravosuđa, ekonomije, odnosno pitanja od vitalnog značaja.
“Radimo na konkretnim koracima, potezima, odlukama koje će da stvore povoljan ambijent. Cilj je ostao isti. Do njega se moglo doći kraćim putem, ali do toga nije došlo i sada postoji duži i teži put do tog cilja” – naglasio je Lajčak.
On je ponovio da reforma policije više nije prioritet međunarodne zajednice u BiH, jer su domaći političari pokazali da to nije prioritet za njih.
Prema njegovom mišljenju, domaći političari prošli četvrtak nisu shvatili ozbiljnost situacije i nisu odbili jedan dokument nego evropsku perspektivu BiH.
On je istakao da od četvrtka, kada je propao dogovor o reformi policije, niko u BiH nije reagovao na to, dodavši da je onda očekivano da političari ne donose teške odluke, jer nema pritiska na njih.
Međunarodni predstavnik u BiH ponovio je da uslovi za reformu policije BiH neće biti promijenjeni, jer su prihvaćeni od svih.
Lajčak smatra da izvještaj Evropske komisije o BiH 6. novembra neće biti pozitivan i da nema potrebe za određivanjem novih uslova, jer je uslov broj jedan reforma policije.
Govoreći o reformi ustava, on je naveo da je teško očekivati da bude postignut dogovor kada to nije moglo da se desi o pitanju reforme policije.
Komentarišući rad izvršne i zakonodavne vlasti u BiH, Lajčak je naveo da je Parlamentarna skupština BiH za godinu dana usvojila samo tri zakona od kojih se samo jedan odnosi na evropske integracije.
On kaže da bi Savjet ministara BiH mogao da bude preimenovan u “savjet blokada”, jer u njegovom radu ima više blokada nego odluka.