Latinskoj Americi od Kine 22 mlrd $

dolariPEKING, Obim kredita koje su kineske državne banke odobrile zemljama Latinske Amerike porastao je prošle godine za 71 odsto na ukupno 22 milijarde dolara.

Ovo su procjene koje je objavila kinesko-latinoamerička baza finansijskih podataka.

Riječ je o drugom najvećem kineskom kreditiranju latinoameričkih zemalja ikada, dok je obim kineskih kredita odobrenih u prošloj godini premašio ukupnu vrijednost kredita Svjetske banke i Interameričke razvojne banke, navodi se u izvještaju kinesko-latinoameričke baze finansijskih podataka, koja je nastala zahvaljujući zajedničkim naporima istraživačkog instituta Međuamerički dijalog i Bostonskog univerziteta.

U izvještaju se navodi da je samo Brazil prošle godine dobio 8,6 milijardi dolara kineskih kredita, a za njim slijedi Argentina (7,0 milijardi), Venecuela (5,7 milijardi) i Ekvador (821 milion dolara), prenosi britanski javni servis Bi-Bi-Si.

Kineski krediti su naročito popularni kod latinoameričkih vlada, jer su praćeni malobrojnim uslovima, poručuju autori ovog izvještaja, Kevin P. Galager i Margaret Majers.

“Kina može prećutno da zahtjeva da kineske kompanije imaju udio u nekim projektima, ali je odlučila da izbjegne mješanje u domaću politiku”, pišu autori izvještaja, ali istovremeno upozoravaju da pojačano kinesko kreditiranje tog regiona nosi značajan rizik.

“Kina je u velikoj mjeri investirala u zemlje sa niskim kreditnim rejtingom, koje su u prošlosti bile suočene sa bankrotom”, poručuju autori izvještaja.

Od 2007. godine, kineske banke su pozajmile Venecueli preko 50 milijardi dolara, koje je ta država investirala u rudarstvo, energetiku i infrastrukturu.

Venecuelanski predsjednik, Nikolas Maduro, počekom januara je posjetio Kinu, zatraživši dodatna sredstva pošto je njegova država suočena sa pogoršanjem ekonomske krize izazvane padom cijena nafte.

Po njegovom povratku u zemlju, Maduro je rekao državnim medijima da je osigurao 20 milijardi dolara. Međutim, budući da su cijene venecuelanske nafte prepolovljene u odnosu na prije pola godine, obećana sredstva bi se mogla pokazati kao nedovoljna da se popuni manjak u državnoj kasi, poručuju analitičari.

Pročitaj više:  Japanska Haneda – najtačniji aerodrom na svijetu

Kako dalje piše britanski javni servis, kineske finansije su od ključnog značaja za niz infrastrukturnih projekata u Latinskoj Americi, uključujući modernizaciju podzemlja argentinske prijestonice, Buenos Ajresa, i gradnju puteva u Ekvadoru. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts