RIGA, Inflacija u Letoniji je u februaru uvećana, računato prema godišnjoj osnovi, na 16,7 odsto i više je nego pet puta veća od prosjeka Evropske unije, saopštio je Centralni statistički zavod u Rigi.
Statistički podaci pokazuju da je februarska inflacija za blizu jedan odsto bila veća od januarske, a prema objašnjenju stručnjaka najveći uticaj na njen rast imale su rekordno visoke cijene nafte i poskupljenje cigareta.
Rast inflacije u Letoniji bilježi se, prema izveštaju domaće statistike, već devet mjeseci uzastopno. Slične probleme imaju i ostale dvije male pribaltičke republike, članice EU, Litvanija i Estonija, ali i Bugarska, koja se Uniji priključila početkom prošle godine.
Sve četiri pomenute članice EU bi trebalo drastično da snize inflaciju ukoliko žele da, u doglednoj budućnosti, uđu u monetarnu uniju koja sada obuhvata 15 zemalja Unije, navodi se u izveštaju agencije DPA iz Rige.
Evropska centralna banka je za članice zone evra utvrdila dvoprocentni inflatorni “plafon” koji, trenutno, ne ispunjavaju čak ni vodeće zemlje te grupacije, poput Njemačke i Francuske.
Letonska ekonomija, koja je ove godine ozbiljno pogođena visokim rastom inflacije, pokazuje i sve jače znakove usporavanja. Vlada je prognozirala u 2008. smanjenje stope privrednog rasta na sedam odsto, poslije višegodišnjeg dvocifrenog ekonomskog uspona.
Podaci koje danas takođe objavila nacionalna statistika ukazuju da je lani rast letonske ekonomije bio dvocifren – 10,2 odsto.
Početkom ove godine zabilježen je, međutim, oštar pad maloprodaje, a broj novoregistrovanih motornih vozila opao je visokih 21,5 odsto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Deficit bilansa tekućih plaćanja Letonije (transakcija robom, uslugama i kapitalom) lani je uvećan na 24,8 odsto od vrijednosti ostvarenog bruto domaćeg proizvoda, što je najviše u EU.
Letonska vlada desnog centra trebalo bi u maju da saopšti anti-inflacione mere, sa ciljem da se smanji potrošnja i zaoštri kreditna politika.
Evropska komisija je već upozorila letonsku vladu zbog ekonomskih rizika koji postoje u uslovima rastuće inflacije, zatraživši od zvaničnika u Rigi da zaoštre fiskalnu politiku.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši