LONDON, Određivanje međubankarske kamatne stope libor u Velikoj Britaniji još nije čisto i predmet je manipulisanja, izjavio je američki finansijski regulator Geri Gensler.
“Treba da se obavi još posla”, izjavio je Gensler i dodao da je kamatna stopa od koje zavise uslovi za davanje kredita pojedincima i preduzećima često “potpuno izmišljena”.
Brojne banke morale su da plate kazne od nekoliko stotina miliona funti zbog manipulisanja najvažnijom međubankarskom kamatom.
Libor, koji se određuje u Londonu, je kamata koja odražava prosječnu kamatnu stopu koje banke plaćaju kada pozajmljuju od drugih banaka. Libor je standard prema kojem se određuju svi ostali krediti i hipoteke.
Banke imaju obavezu da svakog dana objave procjenu o tome koliki su njihovi troškovi pozajmljivanja novca od drugih banaka.
Gensler, član američke Komisije za trgovanje robnim fjučersima, rekao je Bi-Bi-Siju da vlasti ne mogu da garantuju da nema manipulacije liborom.
Banka “Barklis” platila je kaznu od 290 miliona funti zbog namještanja visine libora, švajcarska banka UBS platila je kaznu od čak 940 miliona funti, a Kraljevska banka Škotske 390 miliona funti.
Gensler je uporedio libor sa agentom za prodaju nekretnina.
“On pokušava da vam proda nekretninu uračunavajući cijenu kuća u susjedstvu u situaciji kada u okolini nema nikakvih transakcija. Štaviše, agent nije spreman da vam saopšti sve podatke i često sve samo izmišlja”, rekao je američki zvaničnik.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zanima me da li će neko u ovoj zemlji preispitati “naše” banke po ovom pitanju…
Šta očekivati kad npr. Agencija za bankarstvo u svom dokumentu “И З В Ј Е Ш Т А Ј О СТАЊУ У БАНКАРСКОМ СИСТЕМУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ за период 01.01.2012.-30.09.2012. године” u cijeloj studiji ekonomskih pokazatelja ne nađe za shodno da BAR jednu tačku izvještaja posveti socijalnom PROBLEMU ojađenih žiranata
a, da.ima nešto na kraju,u tragovima:
Задаци Агенције и у наредном периоду ће бити:
…
– активна улога на заштити права корисника финансијских услуга;
…
стога би требало да се:
…
континуирано унапређује законски и институционални оквир за већу финансијску
дисциплину, те ефикаснију заштиту корисника финансијских услуга;
e, dobro…kako sad na kraju godine da vidimo šta je agencija uradila…