VAŠINGTON, Svetski lideri, okupljeni na samitu 20 industrijski najrazvijenijih zemalja i država sa ekonomijama u usponu, složili su se da rade na postizanju napretka u dugotrajnim pregovorima o liberalizaciji svjetske trgovine, u okviru tzv. Doha runde, i obećali da neće stvarati nove trgovinske barijere u narednih 12 mjeseci.
“Odlučni smo da uložimo napore i vidimo da li do kraja decembra možemo da pronađemo puteve za zaključenje Dohe”, izjavio je američki predsjednik Džordž Buš, aludirajući, kako je naveo Rojters, na politički osjetljiva pitanja državnih subvencija u poljoprivredi i uvoznih carina na poljoprivredne i industrijske proizvode.
Lideri i razvijenih, i zemalja u usponu, koji su učestvovali na okončanom samitu u Vašingtonu, naglasili su ulogu koju bi runda pregovora, koja već sedam godina traje u okviru Svjetske trgovinske organizacije (STO), mogla da ima u obnavljanju ekonomskog rasta, ugroženog najgorom finansijskom krizom od vremena Velike depresije, 30-tih godina prošlog vijeka.
Šef STO Paskal Lami je izjavio da su svjetski lideri “dali toliko potreban podsticaj pregovorima u okviru Doha runde”, ali da njihova verbalna podrška treba da bude praćena “akcijom za pregovaračkim stolom u Ženevi”.
Indijski premijer Manmohan Sing i brazilski predsjednik Luiz Injacio Lula da Silva, predstavnici zemalja u usponu, ocjenili su da bi uspješno okončanje multilateralnih trgovinskih pregovora bilo “važan korak u izgradnji povjerenja”.
Rojters podsjeća da su pregovori o svjetskoj trgovini zapadali iz krize u krizu od otvaranja, novembra 2001. u glavnom gradu Katara, po kome i nose ime.
U izjavi na kraju skupa, lideri G20 su se saglasili da pronađu modalitete za postizanje dogovora u narednih osam nedjelja i naglasili da su spremni da pomognu svojim ministrima trgovine da postignu taj cilj.
Oni su se takode obavezali da se u sljedećih godinu dana uzdrže od “podizanja novih barijera investicijama ili trgovini robom i uslugama, nametanja novih eksportnih restrikcija ili preduzimanja mjera za stimulisanje izvoza koje bi bile u neskladu sa pravilima STO”.
Od takvih poteza bi patile sve zemlje, ali “moramo imati na umu da bi zemlje sa privredama u usponi bile najveće žrtve protekcionizma”, izjavio je južnokorejski predsjednik Li Mjung-bak.
Prethodna runda razgovora u okviru STO, u julu, bila je veoma blizu postizanja pomaka, podsjeća Rojters, ali je uspjeh izostao pošto su se SAD sukobile sa Indijom i Kinom oko “specijalnog zaštitnog mehanizma” koji bi štitio farmere iz siromašnih zemalja od rastućeg uvoza poljoprivrednih proizvoda iz zemalja koje subvencionišu poljoprivredu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.