SEUL, Zvaničnici Grupe 20 najrazvijenijih zemalja razgovaraju danas na samitu u Seulu o oporavku svjetske ekonomije, dok vlada sumnja u sposobnost Irske da otplaćuje svoje dugove poslije globalne finansijske krize.
G20 se nada da će na dvodnevnom samitu postići jedinstvo kako bi se riješile tenzije između najvećih uvoznika i izvoznika povodom stanja na svjetskom deviznom tržištu.
Predsjednik SAD Barak Obama izrazio je uvjerenje da će lideri pronaći formulu koja će osigurati uravnotežen i održiv rast, ali pregovarači još nisu usaglasili tekst završnog saopštenja koje bi trebalo da bude objavljeno kada samit sutra bude okončan.
“Postojanje ove neravnoteže je dugoročni problem i te stvari se moraju riješiti. Da li će to biti riješeno na ovoj konferenciji? Nisam siguran, ali imamo otvoreniju raspravu o nekim stvarima, o tome da one moraju biti riješene”, izjavio je kanadski premijer Stiven Harper.
Samit je označen kao prilika da bogate zemlje postignu dogovor o svjetskom ekonomskom poretku u saradnji sa silama u razvoju, poput Indije i Kine.
Komentatori navode da lideri za sada ne pokazuju spremnost da odu dalje od sporazuma koje su prije mjesec dana postigli njihovi ministri finansija.
Velika prepreka uoči samita pojavila se u vidu odluke američke centralne banke da u domaću ekonomiju unese dodatnih 600 milijardi dolara. Tržišta u razvoju strahuju da će to izazvati prevelik priliv novca na njihova tržišta i time pojačati inflaciju i cijene robe.
Bivši predsjednik Federalnih rezervi Alen Grinspen izjavio je da centralna banka SAD namjerno pokušava da oslabi dolar.
Ministar finansija Timoti Gajtner odbacio je ovu tvrdnji i rekao da Amerika nikada ne bi namjerno oslabila svoju valutu da bi povećala konkurentnost svoje robe na međunarodnom tržištu.