Likvidacija ili stečaj 313 preduzeća

papiri8BEOGRAD, Agencija za privatizaciju Srbije otvoriće danas postupak likvidacije za 237 preduzeća, dok će Poreska uprava i Fond za razvoj pred Trgovinskim sudom pokrenuti stečaj u 76 firmi.

Suština ovog poteza, kako saznaje “Blic” u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Srbije, jeste da se u jednom danu privredni sistem Srbije očisti od 300 firmi koje su samo formalno u evidenciji Agencije za privredne registre, dok godinama ne rade.

Više od jedne trećine ovih preduzeća uopšte nemaju zaposlene ili imaju jednog do dva radnika, a dvije i više godina nisu podnosili izvještaj Agenciji za privredne registre. Osim što su im računi blokirani, mnoga od ovih preduzeća radnicima ne isplaćuju plate i doprinose i po nekoliko godina, a rekorder je firma koja, prema zvaničnim podacima, plate nije isplatila od 1995. godine.

U preduzećima kod kojih je otvoren postupak likvidacije zvanično još radi oko 1 300 radnika, dok u preduzećima koja će od danas biti u stečaju ima oko 2 000 zaposlenih.

U Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Srbije kažu da je, iako nepopularno, ovakvo jednokratno čišćenje privrede bitno kako bi se državna administracija rasteretila nepotrebne papirologije i koncentrisala na brojne prave probleme.

Sva preduzeća koja su se našla na udaru stečaja ili likvidacije spadaju u kategoriju društvenih preduzeća kod kojih iz različitih razloga nije moguće obaviti privatizaciju.

Za neke od ovih firmi već su provedene tri ili više neuspješnih aukcija, kod nekih je vrijednost imovine znatno manja od obaveza preduzeća, a neka preduzeća su jednostavno neaktivna i dvije godine uzastopno nisu podnijela izvještaj Agenciji za privredne registre.

Današnja akcija Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Srbije na izvjestan način predstavlja uvod u izmjene Zakona o stečaju koji će stupiti na snagu početkom 2010. godine kada se očekuje brzopotezni stečaj oko 6 500 preduzeća koja su duže od tri godine u blokadi.

Pročitaj više:  Srbijagas ima strateške partnere za „Agroživ” i „Azotaru Pančevo“

Izmjenama zakona predviđeno je da će sud će za ova preduzeća odmah zaključivati stečajni postupak, preduzeća će se automatski brisati iz registra, a imovina će, ako uopšte postoji, preći u državno vlasništvo. Nakon godinu dana primjene novog zakona o stečaju, dakle od 2011. godine, firme će moći da budu u blokadi najduže dvije godine, a ne kao što je sada slučaj – u nedogled.

Većina od 300 preduzeća koja će danas otići u stečaj ili likvidaciju registrovana su u unutrašnjosti Srbije i među njima nema zvučnih imena.

Od poznatijih tu je zrenjaninska fabrika čarapa “Udarnik”, leskovačka fabrika poljoprivrednih mašina “Lemind-Proleter”, proizvođač stočne hrane “Plana” iz Velike Plane (za ove firme na četiri do sada održane aukcije nije bilo zainteresovanih kupaca).

Među ovim preduzećima je i nekad poznati restoran “Klub Dedinje” sa Savskog Venca koji se više od tri godine vodi kao neaktivno pravno lice.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts