ZAGREB, Hrvatski ministar finansija Slavko Linić otvorio je juče mogućnost daljeg povećanja PDV-a i smanjenja plata u toj zemlji ako Evropska komisija (EK) ne uvaži mjere hrvatske vlade za uravnoteženje javnih finansija i smanjenje deficita.
Linić očekuje odgovor EK u januaru, a onda bi do aprila vlada morala da predloži dalje prilagođavanje, prenio je Večernji list.
Podaci Eurostata pokazuju da je najveći rast deficita i javnog duga Hrvatske bio u periodu od 2009. do 2011. kada je stvoreno više od 63 milijarde kuna (8,7 milijardi evra) deficita.
“Mi ne podmećemo staroj vladi. To su podaci Eurostata, ali zato plaćamo te dugove. Kad je riječ o 2014. za koju bi vlada trebalo da pripremi mjere koje će deficit vratiti na pet odsto BDP-a, problem je što je izostao privredni rast, a treba pronaći i 4,5 milijardi kuna (590,5 miliona evra) koliko nas košta ulazak u EU. Javnost mora da shvati šta se događa. Svi bi reforme, ali ne u njihovom području”, kazao je Linić.
U periodu od 2009. do 2011. javni dug Hrvatske porastao je za 50 milijardi kuna (6,56 milijardi evra).
“Ova vlada usporila je njegov rast. U 2012. sproveli smo fiskalnu konsolidaciju i smanjili deficit na pet odsto BDP-a. Zaustavili smo negativne trendove“, rekao je Linić dodajući da je deficit rastao sa 5,3 odsto na 7,5 odsto BDP-a od 2009. do 2011. jer nije bilo strukturnih reformi.
Fiskalni nadzor Evropske komisije nad zemljama članicama zasniva se na Izvještaju o prekomjernom budžetskom deficitu i dugu opšte države.
Ugovorom iz Mastrihta uspostavljena su dva glavna kriterijuma fiskalnog nadzora – udio budžetskog deficita opšte države zemlje članice ne smije da bude veći od tri odsto BDP-a, a konsolidovani dug opšte države veći od 60 odsto BDP-a. Tanjug