BEOGRAD, U pismu o namjerama koje je Vlada Srbije usvojila prošle nedjelje i uputila ga generalnom direktoru MMF, navodi se da Vlada namjerava da preraspodijeli ukupno šest milijardi dinara, uglavnom sa stavke kapitalnih rashoda, na razne dodatne troškove ministarstava kao što su bonus penzionerima, subvencije mljekarima, subvencije za kredite i socijalnu pomoć.Kako se kaže u Pismu, zahtjevi su mnogo veći od raspoloživih sredstava, i način raspodjele biće razmatran prilikom sledeće posjete Fonda.
U međuvremenu, Vlada je donijela samo odluku da se penzionerima čija su primanja do 30.000 dinara, u oktobru uplati naknada od po 5.000 dinara, za šta je potrebno izdvojiti gotovo sedam milijardi dinara budžetskog novca.
– Isplata od blizu šest i po milijardi dinara koje Vlada planira za penzionere sastoji se iz dva dijela – dvije milijarde dinara o kojima je već postignut dogovor tokom razgovora u maju i još dodatne četiri i po milijarde dinara – kaže, za “Novosti”, Bogdan Lisovolik, šef kanceralije MMF za Srbiju.
* U istom dokumentu koji je Vlada dostavila generalnom direktoru MMF uoči skorog zasjedanja Borda piše da će se o konačnoj isplati navedenih prioriteta najvjerovatnije razgovarati tokom narednog susreta, u oktobru…
– Prema našem mišljenju, odluka da se naknada penzionerima u navedenom iznosu isplati u oktobru zapravo znači da je Vlada već sada odlučila o svojim prioritetnim isplatama iz dogovorene preraspodjele. Očito je da je prioritet isplata jednokratne pomoći penzionerima, a to znači da ostaje vrlo malo prostora za druge najavljene programe. Prije svega, za kreditne subvencije i druge podsticajne programe ili nove prioritete kao što su subvencije za poljoprivredu. Zbog toga bi se moglo očekivati da će ministarstva koja su nosioci navedenih programa preduzeti mjere da svoju potrošnju u ovoj godini usklade sa zahtjevima koje su iznijeli.
* Da li je moguće da Fond naknadno odobri odluku koja je već realizovana, a što će se svakako dogoditi ukoliko Vlada isplati bonus penzionerima?
– Kako smo više puta isticali, Vlada Srbije mora sama da odredi svoje prioritete potrošnje u rebalansu budžeta za ovu godinu. Dakle, ako ukupna dodatna potrošnja ostane u dogovorenim granicama, ni jednokratna isplata penzionerima u ovom obimu ne bi predstavljala problem za realizaciju programa. Ali, Vlada ne može i jedno i drugo, ne može prvo da troši sredstva na jednokratnu nadoknadu penzionerima a zatim da očekuje da će imati značajan iznos odobren za neku drugu potrošnju. Nečega će ili morati da se odrekne ili da drastično umanji vrijednost većine drugih predloženih programa potrošnje.
* Kako se u Vladi može čuti, potrebno je da se kroz rebalans za dodatne programe potrošnje izdvoji skoro 14 milijardi dinara…
– Ukupan iznos tih zahtjeva je zaista previsok, i realno se ne može očekivati da u potpunosti bude izvršen. Poslije odluke o plaćanju penzionerima, mi trenutno vidimo samo mali iznos dodatnih preraspodjela, od milijardu do milijardu i po dinara, koje bi mogle da budu raspodjeljene po najavljenim prioritetima. Pored toga, ukoliko dio budžetske potrošnje bude veći nego što se očekivalo, moguće je da će biti potrebno da se sprovedu i neke dodatne mjere štednje u ostatku ove godine, kako bi se napravio prostor za najavljenu jednokratnu isplatu penzionerima.
Inflacija
* Koliko će isplata tih skoro sedam milijardi dinara izdvajanja za bonus penzionerima, a koji će otići u potrošnju, uticati na inflaciju?
– Tu može biti nekih inflatornih efekata, ali će oni biti mali. Uticaj jednokratnog bonusa na inflaciju biće manji nego što bi bio da su penzije trajno povećane. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.