BEOGRAD/KOPAONIK, Šef beogradske kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Bogdan Lisovolik rekao je da Srbija ne smije da čeka da izađe iz krize da bi pokrenula strukturne reforme, te da je neophodna depolitizacija javnih preduzeća da bi na njihovo čelo mogli da dođu profesionalci.
Lisovolik je na biznis-forumu na Kopaoniku rekao da za strukturne reforme treba da postoji i politička volja, dodajući da srpska vlada treba da se fokusira na problem nezaposlenosti i slabog otvaranja novih radnih mjesta, te na tržište radne snage, koje je nerazvijeno.
On je ocijenio da je tranzicija u Srbiji zakasnila, zbog čega je očigledan gubitak radnih mjesta, ističući da treba provesti restrukturiranje javnih preduzeća i da to rade profesionalnije, a ne da se odluke donose u skladu sa političkim interesima.
Lisovolik je naveo da zbog visokih otpremnina poslodavci izbjegavaju da otpuštaju višak zaposlenih, pa tako ne mogu da zaposle talentovane mlade ljude.
On smatra da je Srbiji potrebna i reforma poreske administracije i uvođenje savremenih informacionih tehnologija u tu službu.
Lisovolik je rekao da je program Srbije sa MMF-om imao dosta pozitivnih efekata na srpsku ekonomiju, ali da kao glavni izazov i dalje ostaje provođenje strukturnih reformi, za koje se kratkoročno mora platiti politička cijena da bi se ostvarila dugoročna dobit.
On je upozorio na negativni razvoj kada je riječ o inflaciji i nezaposlenosti, napominjući da nisu u potpunosti provedene strukturne reforme javnog sektora, reforme penzijskog sistema i poslovnog okruženja, dok su javne investicije i dalje niske.
Ističući da Srbija mora da uspostavi privredni rast baziran na rastu privatnog sektora, Lisovolik je rekao da bi Srbija trebalo da provede mjere za smanjenje nezaposlenosti kao što su poboljšanje poslovne klime za investiranje i stvaranje uslova za otvaranje novih radnih mjesta u privatnom sektoru.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Depolitizacija javnih preduzeća – pa to je udar na sposobnost pravljenja koalicija. To bi Srbiju odvelo u bezvlašće.:D
Pravi potez za Srbiju bi bio da istjera MMF iz Srbije.
Odluke u javnim preduzećima treba da se donose u skladu sa političkim interesima, ali političke interese treba usaglasiti sa državnim interesima.
@2
Nije MMF došao nepozvan u Srbiju.
Što je MMF prisutniji u nekoj državi, to je ta država slabija…
MMF dolazi na poziv ovisnika o stranoj akumulaciji i hroničnih kretaora budžetskih deficita.