MOKRA GORA, Za Srbiju je neophodno da sprovede restituciju, ali bez ugrožavanja fiskalnih ciljeva, izjavio je danas Bogdan Lisovolik, stalni predstavnik MMF-a u Srbiji na Ljetnom Vivaldi forumu na Mokroj Gori.
On je rekao da će se tek raspravljati o tome koliko će novca moći da se izdvoji za ovaj proces, ali da je on neophodan za pristupanje Srbije u EU.
“O ovom pitanju će se tek raspravljati, savjetovaćemo Vladu kako da sprovede restituciju na fiskalno odgovoran način”, izjavio je Lisovolik.
On je upozorio da MMF do sada nije vidio “elemente fiskalne odgovornosti u Srbiji”, zato je istakao da je neophodno da se Srbija drži fiskalnih pravila, a da istoremeno radi na unapređenju efikasnosti vlade.
Lisovolik je ponovio da su neophodne reforme penzionog sistema, ali i da se mora upravljati javnim dugom.
Srbija mora i da reformiše ili privatizuje javna preduzuća, te da sprovede giljotinu propisa, istakao je.
Lisovolik je rekao i da je BDP u 2010. porastao 1,8 odsto, ali da za konačnu cifru, treba sačekati reviziju, budući da je ona pokazala da je u 2009. BDP pao 3,5 a ne 3,1 odsto kako je prvobitno objavljeno.
Lisovolik je zaključio da Srbija ima izvozni potencijal, ali da je njen problem što je udio izvoza u BDP-u manji od 30 odsto, dok su evropske zemlje mnogo konkurentnije. Emg.rs
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Novac za obeštećenje koga nema, nije ni potreban jer građani kojima je oteta imovina ne žele da ‚‚prodaju‚‚ tu svoju otetu imovinu ni državi ni ovima koji vladaju, ni onima koji ih plaćaju!
Originalni vlasnici samo traže da im se vrati oteta imovina koja postoji u neizmenjenom stanju, u državnom je vlasništvu, nije prodata, njenim povraćajem se nebi ugrozila ničija stečena prava, nebi bile stvorene nove nepravde i nebi bila ugrožena finansijska stabilnost zemlje.
U mnogim drugim gradovima, na osnovu javnih oglasa datih od strane lokalne uprave kojim se ti lokali nude u zakup, naslednici originalnih vlasnika su uzeli u zakup lokale koji su oteti njihovim očevima ili dedovima i sada plaćaju zakupninu za korišćenje imovine koju bi prema zakonima demokratskog sveta mogli da smatraju svojom.
Drugim rečima oni su „svoji na svome“, ali uz plaćanje zakupnine za korišćenje svoje imovine!
Gospoda iz vlasti, moraju priznati da ovako nešto u demokratskoj Evropi ne postoji.
U slučaju da umesto naturalne restitucije i u ovim slučajevima vlast primeni model obeštećenja onda bi ovi građani dobili neko obeštećenje za otetu imovinu, a istovremeno bi plaćali zakupninu za korišćenje te iste imovine.
Drugim rečima oni bi sami sebe obeštećivali!!!!!
Obzirom da se nacionalizacija po definiciji vrši radi ostvarenja predhodno utvrđenih nacionalnih interesa, a da prodaja i rentiranje otete imovine ni po jednom standardu ne može da se svrsta u nacionalni interes, to nema pravnih razloga da se ne izvrši denacionalizacija. Drugim rečima: oteto se nesme prodavati ili rentirati, oteto se mora vratiti!
Vlast mora da zna da u svetu postoje tri zakonita osnova sticanja svojine: kupovina, poklon i nasleđe, sve ovo bez direktne ili indirektne pretnje ili primene sile.