BEOGRAD, Građanima koji žele da odu na ljetovanje a nemaju dovoljno ušteđevine, banke nude turističke ili potrošačke kredite. Ovi zajmovi odobravaju se na rok od šest do 60 mjeseci, a kamate, zavisno od valute za koju se klijenti opredijele. Neke banke zahtjevaju i depozit od 30 odsto.
Prema podacima banaka, građani najviše uzimaju pozajmice za ljetovanje u dinarima, sa kamatom koja se kreće od 16,79 do 29,80 odsto godišnje, jer u tom slučaju nema depozita, niti učešća. Kod nekih banaka, kao što je Sosijete ženeral banka, kamate su fiksne.
Sa profakturom turističke agencije odlazi se u banku, i u vrlo kratkom roku, ukoliko građanin nema spornih potraživanja, odnosno revnosno izmiruje sve svoje obaveze prema bankama, može da dobije kredit. Neke banke dozvoljavaju, klijentima da se zaduže, odnosno da opterete platu ratom, ukoliko uzimaju zajam u domaćoj valuti i do 40 odsto.
Kao najpovljnija solucija u ovom trenutku je subvencionisani dinarski zajam, koji može da se uzme u iznosu do 300.000 dinara na tri godine sa počekom od 12 mjeseci. Kamate su od 7,50 do 8,95 odsto godišnje, ali ako se cijela suma potroši na ovogodišnje ljetovanje, čime će se platiti sledeće, ili će se čekati 36 mjeseci do novog odmora.
Država ove godine subvencioniše kredite za domaće turističke aranžmane, odnosno za odmor u banjama, planinama i selima Srbije. Ovi zajmovi se otplaćuju na tri godine, sa grejs-periodom od šest do 12 mjeseci i kamatom od 7,5 odsto godišnje. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.