BANJALUKA – Pojedine lokalne zajednice u Republici Srpskoj smatraju da je nepravedno da se novac od poreza na dobit preduzeća koja posluju na njihovoj teritoriji uplaćuje u budžet Republike Srpske, dok njima po tom osnovu ne pripada ništa.
Dio načelnika i gradonačelnika već duže vrijeme zagovara izmjene Zakona o budžetskom sistemu kojima bi se i one uključile u raspodjelu.
Sa druge strane, pojedini, poput načelnika Modriče Jovice Radulovića pokušali su pred Ustavnim sudom Republike Srpske da ospore ovaj zakon, ali najviša pravosudna institucija u Srpskoj je taj prijedlog odbila.
On je u svojoj apelaciji naveo da lokalna samouprava obezbjeđuje korišćenje gradskog zemljišta i poslovnih prostora, obavlja komunalne djelatnosti, te se stara o izgradnji, održavanju i korišćenju lokalnih puteva i ulica.
Zbog toga smatra da Modriča ima pravo na novac od poreza na dobit koji bi joj omogućio ekonomski, socijalni, kulturni i drugi razvoj, a usput bi se obezbijedila i socijalna pravda.
“Nema nikakve logike da Vlada ubire sve prihode od poreza na dobit bez da jedan dio daje lokalnim zajednicama na čijoj je teritoriji dobit ostvarena”, kaže on u izjavi za CAPITAL.
Dodaje da je cilj inicijative bio pravednija raspodjela.
“Na lokalu se trudimo da obezbijedimo što bolje uslove za poslovanje, a na kraju Vlada sve to uzme sebi. Ne sporimo njeno učešće u privrednom ambijentu ali barem dio toga treba da raspodijeli lokalnim zajednicama”, rekao je Radulović koji je ujedno i član Predsjedništva Saveza opština i gradova RS.
Ustavni sud Republike Srpske u svom obrazloženju navodi da je zakonodavac imao pravo da uredi budžetske prihode onako kako on to smatra da je svrsishodno ne upuštajući se da li to zadire u prava lokalnih samouprava.
“Prema mišljenju suda, Narodna skupština Republike Srpske je postupala u okviru svojih ustavnih ovlašćenja kada je osporenim članom 8. Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske utvrdila da je porez na dobit prihod budžeta Republike”, stoji u njihovoj odluci.
Inače, od suda je traženo i da se obustavi primjena zakona u ovom dijelu do donošenja konačne odluke, što je takođe odbijeno.
U Narodnoj skupštini RS su taj zahtijev ocijenili neutemeljenim i neracionalnim, jer bi se prema njihovom mišljenju obustavom narušio sistem finansiranja budžeta Republike, ali i gradova, odnosno opština, čime bi nastupile neotklonjive posljedice po cijelu Republiku Srpsku.
Sadašnja stopa poreza na dobit u Srpskoj je 10 odsto.
CAPITAL: D. Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Potpuno je logično da porez od dobiti fizičkih osoba kao i privrednih subjekata se plaća općini na kojoj živi-egzisttira obaveznik poreza. u toj situaciji bi se općine trudile da ima što više poreznih obaveznika na njenom području te bi i poboljšavale uslove za ostvarivanje dobiti. To bi u konačnici dovelo do tog da se više proizvodi i prometuje roba i usluga a samim tim bi i naplata ostalih poreza i prihoda u buđet jako se povećala. Može se lako logički zaključiti da bi u slučaju da porez na dobit pripada općinama iste ostvarivale značajne prihode po tom osnovu a uslijed povećanja prihoda svih ostalih poreza i nameta zbog povećane proizvodnje i buđet Republike Srpske bi se ubrzano pojačano punio sve više i više,