LONDON, Pozicija Londona kao glavnog svjetskog finansijskog centra u opasnosti je zbog globalne krize i žestoke konkurencije ne samo Njujorka, već i centara u naglom razvoju, kakvi su Dubai, Singapur ili Šangaj, navodi se u izvještaju sačinjenom za gradonačelnika britanske prestonice Boris Džonson.
Suočene sa najgorom krizom u više decenija, finansijske institucije bi mogle da napuste London i presele se u centre koji nude niže poreze, atraktivniju pravnu regulativu i druge pogodnosti, navodi se u izvještaju.
Lonodon je, podsjeća Rojters, već izgubio stotine radnih mjesta i milijarde funti investicija u korist Singapura, Bermuda i Luksemburga.
“Drugi centri su jednostavno bolje koordinisani, imaju bolje srategije i agresivniji su”, izjavio je Bob Vigli, predsednik ogranka “Meril Linča” za Evropu, Bliski istok i Afriku, glavni autor izvještaja.
Kao glavni krivci za mogućnost da London izgubi vodeću poziciju, uz “agresivnu konkurenciju” drugih gradova, navode se komplikovana regulativa Evropske unije, nepredvidljiv sistem oporezivanja, visoki troškovi života, ali i saobraćajne gužve.
Stoga se kao jedan od značajnih koraka u sprečavanju takvog razvoja događaja predlaže i poboljšanje infrastrukture, od puteva, pruga i aerodroma, do snabdjevanja električnom energijom.
Gradonačelnik, koji je naručio studiju, izjavio je da bi jak sektor finansijskih usluga pomogao Britaniji da se izvuče iz sadašnje recesije.
“Kakve god da su bile greške sektora finansijskih usluga, a bile su teške… bila bi katastrofalna greška vjerovati da sebi možemo da dozvolimo propast londonskog Sitija”, izjavio je on.
U Sitiju radi 500.000 ljudi, on obezbjeđuje 11 procenata britanskog poreza na dohodak i 15 odsto korporacijskog poreza. U 2007.-2008. godini on je u državnu kasu doneo 42 milijarde funti.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.