LONDON, London je dugo bio omiljeno odredište za super bogate ljude iz cijelog svijeta, sve dok loše ekonomske prilike nisu prorijedile strane ulagače koji sada, međutim, opet dolaze i u kupovini tamošnjih luksuznih posjeda takmiče se ruski tajkuni s plemstvom Srednjeg istoka i nigerijskim naftnim bogatašima.
London, kao i većina velikih svjetskih gradova, bio je prilično pogođen nedavnom globalnom recesijom ali se sada jedan segment društva vraća u velikom stilu. Britanski glavni grad je raj za najbogatije ljude svijeta, i nakon dvije godine opreznijeg ulaganja, oni se vraćaju u punom sjaju.
Trgovac vrlo skupim nekretninama Trevor Abramson kaže da su upravo luksuzne nekretnine pomogle da se londonsko tržište nekretnina izvuče iz ekonomskih problema.
“London predvodi na svjetskom tržištu. Ako pogledate Njujork, Los Anđeles, Pariz, Berlin, Frankfurt, pa čak i jug Francuske, sva ta tržišta, u smislu vrlo skupih nekretnina, znatno se sporije oporavljaju od ovog.”
Posjed koji privlači najveću pažnju ima prestižnu adresu – Hyde Park. Radi se o modernom zdanju smještenom među viktorijanskim zgradama u zapadnom Londonu. Najviši sprat zgrade nedavno je prodan za rekordnih 220 miliona dolara. Ime kupca je tajno, ali trgovci nekretnina kažu da postoji ogroman interes klijentele sa Srednjeg istoka i iz Nigerije.
Ovaj posjed je, između ostalog, opremljen neprobojnim staklom, pročišćivačem vazduha koji sprečava napad otrovnim gasom, kao i sobu u slučaju hitne situacije, takozvanu panik rum.
Sve ovo privlači strane kupce koji imaju na umu i pitanje bezbjednosti. Tu je i podzemni tunel koji vodi u susjedni hotel “Mandarin Oriental”, čije osoblje stoji stanarima na raspolaganju danju i noću, a lokalne trgovine uključuju luksuzni “Harrods” i ” Harvey Nichols “.
Abramson kaže da uz tradicionalne kupce sa Srednjeg istoka i iz Rusije, i novi ulagači počinju da stižu na tržište, ukazujući da “nailaze na skoro svaku nacionalnost, a među najnovijima su Kinezi, od kojih su imali vrlo ozbiljnih upita”. Jedno nedavno istraživanje o luksuznoj robi u Londonu pokazalo je porast cijena po prvi put od 2007. godine.
Cijene kvalitetnih vina i kavijara skočile su za 25 odsto za godinu dana. Roni Armist, direktor Odeljenja za investiciono savjetovanje pri firmi “Stounhedge”, koja je realizovala ovo istraživanje, kaže da je oslabljena funta imala veliku ulogu u trenutnoj situaciji.
U vrlo konkurentnom svijetu bogatih, postoji jedan potencijalni trofej koji se našao u vijestima.
“Regent Street” jedan je od najpoznatijih londonskih trgovačkih centara, a njegov vlasnik kompanija “Crown Estate” ponudila ga je na prodaju. Ukupna cijena se procjenjuje na 2,5 milijardi dolara. Postoje izvještaji da su za njega zainteresovani neki bogati kupci, među njima i katarska kraljevska porodica.
Međutim, za većinu ljudi u Britaniji duga bitka sa recesijom se nastavlja uz visoku stopu nezaposlenosti i usporeni ekonomski rast.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.