BANJALUKA, Za razliku od prošle godine, koja je za domaće berze bila više nego uspješna, 2008. godina ostaće brokerima u lošem sjećanju.
Pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić rekao je da je 2008. godinu na banjolučkom tržištu kapitala obilježio mnogo manji promet nego prethodne godine, te pad cijena akcija od samog početka godine.
– Očekuje se da bi promet na Banjalučkoj berzi ove godine mogao biti ispod 250 miliona, a prošle godine promet je iznosio preko 700 miliona maraka. Od početka godine indeks BIRS pao je za oko 57 odsto, dok je taj pad na berzama u regionu iznosio preko 60 odsto – rekao je Lakić za Glas Srpske.
Ono što je, kaže Lakić, obilježilo ovu godinu na Banjalučkoj berzi je početak trgovanja obveznicama RS, a na trendove na lokalnom tržištu, prema Lakićevim riječima, najviše je uticala globalna finansijska kriza.
– Ono što je karakteristično za sve svjetske berze, pa i našu, jeste to da cijene padaju i na samu najavu krize u ekonomiji, jer investitori koji kupuju akcije na berzi, pored postojećih kupuju i buduće rezultate. Tako će se i najava izlaska iz finansijske krize najprije osjetiti na berzama – rekao je Lakić.
Napomenuo je da je prošle godine na berzama vladao jak optimizam i kada su cijene akcija strahovito rasle bilo je upozorenja da li postoji realan razlog za takav rast.
– Sa druge strane, u vrijeme kada na berzama vlada izrazit pesimizam, treba biti realan i sagledati da li ima razloga za toliki pesimizam, jer kod određenih preduzeća u RS poslovni rezultati ove godine su značajno bolji nego prethodnih godina, a cijene akcija su na minimumu u posljednjih tri do četiri godine – naglasio je Lakić.
Generalni direktor Sarajevske berze Zlatan Dedić kazao je da je 2008. godina za Sarajevsku berzu bila izuzetno teška, te u odnosu na 2007. godinu nije bila ni približno uspješna.
– Imamo primjer dva ekstrema, 2007. godinu kao najbolju u istoriji Sarajevske berze, a sa druge strane 2008. godinu kao jednu od najtežih – kazao je Dedić.
Dedić je kazao da su određeni faktori tokom cijele godine uticali na poslovanje Sarajevske berze.
– Uticaj globalne finansijske krize, politička nestabilnost, sporo sprovođenje ekonomske reforme u okviru BiH, što je karakteristično za oba entiteta, te još i problem nemogućnosti izdavanja obveznica stare devizne štednje u FBiH najviše su uticali na rad Sarajevske berze – naglasio je Dedić.
Istakao je da je berza bolje poslovala u drugom polugodištu nego u prvom dijelu godine.
– Imali smo 150 miliona maraka prometa u prvom polugodištu i oko 300 miliona do sada u drugom polugodištu, prije svega zahvaljujući primarnoj emisiji obveznica Unikredit banke preko Sarajevske berze u iznosu od 100 miliona u dvije tranše – objasnio je Dedić.
Decembar je, dodao je, najaktuelniji mjesec u godini, kada se bilježi najbolji promet na Sarajevskoj berzi.
Unapređenje
Lakić je naglasio da bi u narednom periodu trebalo unaprijediti zakonske regulative, te korporativno upravljanje u domaćim preduzećima da bi se privukao kapital domaćih i stranih investitora.
– Pored toga, reforma penzionog sistema i prvi privatni penzijski fondovi mogli bi pozitivno uticati na situaciju na tržištu kapitala RS – kazao je Lakić.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.