MINSK, Predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko kaže da je Rusija spremna da njegovoj zemlji odobri kredit od preko šest milijardi dolara.
“Upravo sam razgovarao sa ruskim predsjednikom Dmitrijom Medvedevim, on me je pozvao. Mi pregovaramo sa Rusijom o stabilizacionom kreditu da se podrži kurs bjeloruske rublje”, rekao je Lukašenko.
Lukašenko je rekao da je Moskva spremna da odbori zajam od 3,1 milijarde dolara “ako potpišemo sa njima odgovarajući sporazum” i da avansno plati tri milijardi dolara za kupovinu bjeloruskih proizvoda.
“Ukupno to je šest milijardi dolara i nešto više, i to je dovoljno za ovu godinu, ne samo da se stabilizuje situacija već i da se obezbijede solidne rezerve zlata i deviza”, rekao je Lukašenko.
Premijer Bjelorusije Mihail Miasnikovič je nešto kasnije potvrdio da su pregovori s Rusijom skoro završeni o dva kredita ukupne vrijednosti između šest i 6,5 milijardi dolara.
Kremlj je saopštenju samo naveo da su Medvedev i Lukašenko “razmijenili mišljenja o ključnim bilateralnim pitanjima”.
Ruski ministar finansija Aleksej Kudrin kaže da će ruski premijer Vladimir Putin u četvrtak posjetiti Minsk da dotjera posljednje detalje pregovora.
Kudrin je rekao da prema preliminarnom planu Rusija treba da da Bjelorusiji kredit od oko tri milijarde dolara, i to po milijardu dolara godišnje tokom naredne tri godine. Kudrin je rekao i da Bjelorusija treba kroz privatizaciju da dobije tri milijardi dolara.
Bjelorusija je posljednjih nekoliko mjeseci suočena sa velikom finansijskom krizom, ogromnim budžetskim deficitom, i topljenjem deviznih rezervi.
Bjelorusija je spremna i da zatraži novu pozajmicu od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kako bi stabilizovala finansijsko tržište, zapalo u najdublju krizu u posljednjih deset godina. Devizna kriza je istanjila rezerve bjeloruske centralne banke, koje su od početka godine opale za 1,3 milijarde dolara na 3,7 milijardi početkom maja. Vrijednost bjeloruske rublje slabi na međubankarskom tržištu od kako je centralna banka prošle srijede zvanično spustila kurs na gotovinskom tržištu. Beta