Mačva raj za paradajz

BEOGRAD, U mačvanskoj varošici Bogatić uskoro bi trebalo da počne gradnja prvog banjskog sporstko-rekreativnog kompleksa i staklenika za gajenje povrća, koji će se energijom snabdjevati iz geotermalnih izvora temperature i do 80 stepeni celzijusa. Za turizam se opredjelio beogradski “Tomato”, a za poljoprivrednu proizvodnju konzorcijum firmi “La Verdura” i “Delta agrar”, koji su pronašli stranog partnera iz Holandije – saopštio je za “Novosti” predsjednik opštine Radenko Petrić.
Procjenjuje se da je količina akumulirane energije termalnih voda u podzemnom basenu Mačve, srazmjerna moći 300 milijardi litara nafte ili tri biliona kilovata struje! Ovo su pokazala istraživanja Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, Geotremalnog instituta u Grockoj i Kontrolne opservatorije u Švajcarskoj. Ali, od otkrića osamdesetih godina do u petak, procijenjuje se da je iz 6 eksperimentalnih bušotina nepovratno isteklo 100
miliona evra energije, a nerpocjenjivi resurs korišćen je stidljivo i tek sporadično.
– Izgleda da je došlo vreme da se ovo promeni! “Tomato” će graditi “Termalnu rivijeru Bogatić”, što je svojevrsni banjsko-sportsko rekreativni kompleks sa hotelom, terenima, zatvorenim i otvorenim termama, olimpijskim bazenom, amfiteatrom. Sve će biti na kompleksu od 18,39 hektara – ističe Petrić.
Petrić smatra da je najvažnije uposliti ljude, jer je privreda veoma nerazvijena, a posao bi na ova dva projekta našlo više od 600 nezaposlenih. U prilog njegovoj tvrdnji su i procjene detaljnog investicionog plana, koji je svojevremeno naručio PIK “Mačvanin” u Bogatiću. Staklenik od deset ari, na samo jednom geotermalnom izvoru, prosječnoj porodici donio bi godišnji prihod od 100.000 do 150.000 evra.
– Iz “La Verdure” i “Delta agrara”, najavili su da bi prva faza trebalo da počne već 1. maja. U potesu “Bair”, gde se nalazi jedna od prvih eksperimentalnih bušotina, gradiće staklenik od 2,4 hektara i sušare za povrće. Već za decembar je planirano ubacivanje rasada, što znači da bi na zimu iz Mačve mogli očekivati prve kontingente hrane proizvedene na geotermalnoj energiji – naglašava Petrić.

Pročitaj više:  Srbija: “Gasprom” povećao isporuku gasa za 29,7 odsto

Voda za piće
Posljednje bušenje u Bogatiću je obavljeno 1990. godine na lokalitetu Beljište kada je otkrivena voda temperature 78 stepeni celzijusa. Riječ je o takozvanom samoizlivu kapaciteta 61 litar u sekundi i sa malom mineralizacijom, tako da se poslije hlađenja, odmah može upotrebljavati za piće.

Podzemno more
Testiranjem bunara u Dublju, stručnjaci su zaključili da termalne vode potiču od velikog hidrogeotermalnog sistema koji se prostire na području Srema, Semberije i Posavotamnave. Površine je 2.000 kvadratnih kilometara, a ovom vodom mogli bi se zagrjevati gradovi Šabac, Loznica, Sremska Mitrovica i Bijeljina. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts